Anyák szja-kedvezményei: megszavazta az Országgyűlés a törvénymódosításokat

  • MTI/Adózóna

Elfogadta az Országgyűlés az anyák kedvezményeiről szóló, kormánypárti képviselők által kezdeményezett törvénymódosításokat, így idén októbertől a háromgyermekes anyák, jövőre pedig a 30 éven aluli egygyermekesek és a 40 éven aluli kétgyermekesek kapnak szja-mentességet, illetve adómentes lesz a gyermekgondozási díj (gyed), az örökbefogadói díj, valamint a csecsemőgondozási díj (csed) is. A csed 70 százalékát a gyermek három hónapos kora után munka mellett is igénybe lehet majd venni. Leszavazta az Országgyűlés ugyanakkor a DK javaslatát, hogy a gyermeküket egyedül nevelő apák is adómentességet kapjanak.

A törvénymódosítások indoklása szerint az adócsökkentés elsődleges célja a gyermekes családok anyagi támogatása, az anyák megbecsülése és terheik csökkentése. Fontos, hogy a gyermeket vállalók semmiképpen se kerüljenek hátrányba azokkal szemben, akik nem vállalnak gyermeket – írták az előterjesztők, hozzátéve, hogy az adócsökkentés közvetetten a nők gyermekvállalását is ösztönözheti.

Az elfogadott jogszabályok szerint idén október 1-jétől mentesülnek a személyi jövedelemadó (szja) megfizetése alól a háromgyermekes anyák, életkoruktól függetlenül. A mentességet a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményének jelenleg hatályos feltételeivel megegyezően vezetik be. Az intézkedés 200-250 ezer anyát érint, és 200 milliárd forintos költségvetési hatással jár jövőre – közölte korábban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.

Kapcsolódó cikkünk: Gyermekes anyák szja-mentessége: ennyibe kerül majd 2026-ban

A kétgyermekes anyák szja-mentességét négy lépcsőben léptetik életbe: a 40 év alatti kétgyermekes anyák 2026. január 1-jétől lesznek adómentesek. Ez a lépés 110-120 ezer anyát érint, a költségvetési hatás 120 milliárd forint lesz 2026-ban.

2027-től a 40 és 50 év közöttiek, 2028-tól az 50 és 60 év közöttiek, 2029 januárjától pedig a 60 év felettiek kapnak adómentességet. Előbbi csoportba 110-120 ezer nő  tartozik, az intézkedés 231 milliárd forintos bevételkieséssel jár az első évben. Az 50-60 év közötti kétgyermekesek esetében 2028-ban életbe lépő kedvezmény 210-230 ezer főre terjed ki, és 248 milliárd forintos költségvetési vonzata lesz a bevezetés első évében. Mintegy 100-110 ezer 60 év feletti kétgyermekes anya mentesülhet az szja megfizetése alól 2029-től kezdődően, ez 124 milliárd forintos kiesést jelent a költségvetésben a bevezetés első évében a nemzetgazdasági miniszter közlése szerint.

Jövő január 1-jétől mentesülnek az szja megfizetése alól a 30 évnél fiatalabb egygyermekes édesanyák is. A jogszabályok szerint a 30. életévük betöltése előtt gyermeket vállaló anyák – bizonyos feltételek teljesítése mellett – már 2023. január 1. óta mentesülnek a szja megfizetése alól, a mostani módosítással viszont a meglévő gyermekek után is járni fog a kedvezmény, és nemcsak az átlagbérig, hanem a teljes jövedelemre.

Az Országgyűlés döntött arról is, hogy idén július 1-jétől adómentes lesz a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj és az örökbefogadói díj. Ha valaki egyidejűleg többféle ellátásban is részesül, akkor a kedvezmény mindegyik után érvényesíthető. A csecsemőgondozási díjat a gyermek születésére tekintettel 24 hétig kaphatja az anya (vagy bizonyos esetekben más személy), amennyiben a megelőző két naptári évben legalább 365 napig biztosított volt, míg a gyed ugyanezen feltétellel a gyermek kétéves koráig jár. Örökbefogadói díjat a kétévesnél (ikergyermekek esetén háromévesnél) idősebb gyermeket örökbefogadó szülőnek állapítanak meg, ha rendelkezik az előírt előzetes biztosítási idővel.

Kapcsolódó cikkünk: Így maxolható ki az szja-mentesség és a családi adókedvezmény

A parlament azt a törvénymódosítást is elfogadta, amely szerint idén július 1-jétől az anyák gyermekük három hónapos korát követően munka mellett is megkapják a csecsemőgondozási díj 70 százalékát. A módosítás célja, hogy elősegítse a kisgyermekes anyák visszatérését a munkába, erősítse a szülők döntési szabadságát és hozzájáruljon a családok anyagi helyzetének javításához.

Nem kapnak szja-mentességet a gyermeküket egyedül nevelő apák

A fideszes képviselők a parlament mai ülésén leszavazták a Demokratikus Koalíció (DK) javaslatát, amely személyijövedelemadó-mentességet adott volna a gyermeküket egyedül nevelő édesapáknak – közölte online sajtótájékoztatóján Kálmán Olga, a DK-frakció szóvivője.

A DK kezdetektől fogva azt mondja, hogy gyermek és gyermek között nem lehet különbséget tenni, teljesen mindegy, hogy annak a gyermeknek van-e testvére, hogy édesanya vagy édesapa neveli – ecsetelte. A legutóbbi, 2022-es népszámlálás alapján 64 ezer magyar családban az édesapa egyedül neveli a gyermekét vagy gyermekeit – ismertette.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli szolgáltatás

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Európai Unión kívüli értékesítés

Bunna Erika

adótanácsadó

Nemzetközi fuvarozás áfamentessége

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink