34 találat a(z) ültetvény cimkére
Lehet már pályázni az ültetvénytelepítési támogatásra Cikk
Benyújthatók a támogatási kérelmek az Agrárminisztérium (AM) által 25,2 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett "Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása" című felhívásra, amely a magas termőképességű és nagy termésbiztonságú ültetvények létrehozását segíti – közölte a szaktárca.
Áfakörből kilépés Kérdés
Termőföldültetvény-használat bérbeadása Kérdés
Nem jött be a struccpolitika: kannabiszültetvényt számoltak fel a rendőrök Cikk
A Csongrád-Csanád megyei kábítószertermesztő trió azt hitte, jó álca lesz a madárfarm, de számításuk nem jött be. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) szegedi nyomozói lecsaptak rájuk. Összesen 1630 tő kannabiszt, valamint több mint 8 kilogramm törmeléket foglaltak le tőlük – tette közzé a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda a rendőrség honlapján.
Ültetvény értékesítése Kérdés
Hatályba lépett az új bortörvény, de az új borjogi szabályozásra egy évig várni kell Cikk
Augusztus 1-jén hatályba lépett az új bortörvény és két végrehajtási rendelete, bár a jelentős adminisztratív egyszerűsítéseket tartalmazó új borjogi szabályozás intézkedéseit majd 2022 augusztusától kell alkalmazni. Az egyik, már most életbe lépő könnyítés jegyében a termelőknek – a régi szabályokkal ellentétben – immár analitikai és érzékszervi vizsgálat nélkül lehetőségük van a murci forgalomba hozatalára – hívja fel a figyelmet közleményében az Agrárminisztérium (AM).
Adóalap-kedvezmények kis- és középvállalkozások részére Cikk
Kétrészes cikkünk második írása a kkv-k által a társasági adóalap meghatározásakor érvényesíthető kedvezmények (adóalapot csökkentő tételek) igénybevételének feltételeit és az esetleges szankciókat mutatja be.
Ültetvény Kérdés
Értékcsökkenés elszámolása az szja-ban. Speciális szabályok Cikk
Az értékcsökkenési leírás elszámolásával kapcsolatosan fontos tudni, hogy egyes tárgyi eszközök esetében speciális szabályokat kell/lehet alkalmazni.
Ültetvény Kérdés
Tisztelt Adózóna! Új ügyfelem magánszemélytől bérel földeket, melyeken fákat telepített (értékesítési céllal). Várható beérés 6-7 év. Kérdésem: jól gondolom, hogy ez beruházás (ültetvény), a felmerülő költségeket egy befejezetlen kartonon gyűjtöm (öntözés, talajmunkálatok), majd a "beérés évében" aktiválom? Valószínű, hogy egyből értékesítésre kerül, de ha mégsem, akkor milyen értékcsökkenési kulccsal indíthatom el az amortizációt? Előre is köszönöm! SzSz
Adózás utáni jövedelmet növelő tétel – egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves tájékoztatásukat. Egyéni vállalkozó 2014. évben vállalkozói osztalékalap utáni adóját csökkentette a kizárólag üzleti célt szolgáló, a 2015. évben értékcsökkenés alá vont tárgyi eszköz értékével. A csökkentés eredményeképpen a vállalkozói osztalékalap 0 forint lett. Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet növeli a vállalkozói osztalékalapnak a beruházási költséget képező kiadással első ízben történő csökkentése évét követő negyedik évben (ültetvény esetében annak elidegenítésekor, de legkésőbb a termőre fordulás évében) a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette, illetve ennél előbb az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésekor. Egyéni vállalkozó 2018.05.01-től kisadózó lett. 2018. december hónapban a tárgyi eszközt értékesítette már kisadózóként. Kérdésem, hogy ezután akár személyi jövedelemadóban, akár kisadózóként keletkezik-e visszafizetendő adója, mivel a figyelési időn belül történt az értékesítés. Az értékesítés ellenérték fejében történt nem ellenszolgáltatás nélkül. Kérdésem még, hogyha ilyen esetben a vállalkozó nem értékesíti a tárgyi eszközt, azzal együtt szűnik meg, de már kisadózóként, akkor hogyan alakul az adózása? Köszönöm!
Aktuális tudnivalók földeladóknak, őstermelőknek Cikk
A termőföldeladási szezon a tél végéhez közeledve többnyire lezajlott, így az új gazdák használhatják többnyire az idei gazdasági évben a földet. Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adójogilag kezelni azokat az eseteket, amikor a magánszemély, a mezőgazdasági őstermelő, illetve az egyéni vállalkozó termőföldértékesítéssel összefüggésben előleget kap a másik féltől, vagy termőföld vásárlása során előleget ad a másik félnek. Kérdés az is, mikor számít megszerzettnek ez a bevétel, főként olyan esetben, ha az előleg és a vételár kifizetésére, megszerzésére két egymást követő évben kerül sor.
Ültetvény értékcsökkenése Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! Egyéni vállalkozó 3 éves élettartamú ültetvényt telepít 1000 ezer forint bekerülési értékben. Az Szja tv. 11. sz. mell. II.3.c) alapján egyéb ültetvénynek minősül, így a leírási kulcs 5 százalék. Van-e arra törvényi lehetőség, hogy miközben adóköteles bevétel 3 évben nagyságrendileg azonos mértékben képződik, a költségek jelentős része ne a kivezetés évében (3. év) csökkentse az adóalapot, hanem hozzávetőlegesen egyenlően szétosztva a 3 év alatt (gyakorlatilag a számvitel összemérésének elvéhez hasonlóan)? Köszönettel: Pap Attila
Családi gazdálkodó ültetvény elszámolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy áfás családi gazdálkodó, aki 2018-ban vett oltványokat (alma, cseresznye stb.) elég nagy összegben (1 000 000 Ft) még nem ültette be az adott területet a fent említett oltványokkal, jelenleg csak készleten van neki. Pályázati pénzt is kapott a gyümölcsös beültetésére. A kérdésem, hogy ezeket az oltványokat lehet-e tárgyi eszközként kezelni a könyvelésében vagy csak akkor lehet, ha termőre fordul? Hogyan kezeljem a megvásárolt oltványokat? Szja-alapba beszámítóba vagy nem beszámítóba? Ha nem tárgyi eszközként kell esetleg kezelni, akkor alapanyag? Előre is köszönöm segítő válaszukat!
Kisajátítás, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörös mezőgazdasági kistermelőtől 2018 elején autópálya-építéshez földterület részeket sajátítottak ki. Ezen a területen ez évben termőre forduló barackültetvény található. A kártalanítási összegeket különböző jogcímeken állapították meg: a kisajátított területért járó; a visszamaradt terület értékcsökkenéséért; a kisajátítással érintett ültetvény értékéért; valamint a meglévő kerítés bontásáért járó összegek. A Kstv. 40. § 1. bek. értelmében a megállapított kártalanítás adó- és illetékmentes, ide nem értve az áfát. A kérdéseim az áfára vonatkozóan a következők lennének: Mely összegek tartoznak az áfakötelezettség alá? Az ültetvény júniusban fordult termőre, aktiválása akkor történt. A beruházás keretében visszaigénylésre került az oltvány, a kerítésanyag, stb. áfája. A kártalanításból hogyan számolom az befizetendő áfát? Válaszukat várva tisztelettel: Bodolai Marianna