adozona.hu
Adómentesen adhat-e a munkáltató thermo ruhát?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Adomentese_a_munkaltato_altal_juttatott_the_3GS36F
Adómentesen adhat-e a munkáltató thermo ruhát?
A kormány rendelkezései szerint a fűtési szezonban meglehetősen alacsony lehet a hőmérséklet az állami intézményekben és gazdasági társaságoknál. Adható-e ilyen helyeken adómentesen thermo ruha a dolgozóknak?
Kérdés, hogy a munkáltatói által juttatott thermo ruha milyen adókötelezettséggel jár, tekinthető-e adómentesen adott munka- vagy védőruhának.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 1. számú mellékletének 9.2. pontja szerint munkaruházati termék:
• a törvényben vagy törvényi felhatalmazás alapján kiadott jogszabályban előírt módon és feltételekkel rendszeresített egyenruha, formaruha, védőruha, munkaruha, valamint tartozékai;
• az olyan öltözet és tartozékai, amelyet a munkavállaló egészségének védelme, a munkakörén, feladatainak ellátásán kívül hordott ruházatának megóvása céljából az adott munkakörben, a feladat ellátása közben visel, feltéve, hogy a körülményekből megállapíthatóan a munkaruházati termék használata nélkül a munkavállaló egészsége veszélyeztetett, illetőleg a ruházat nagymértékű szennyeződése, gyors elhasználódása következik be;
• az egyenruha, a formaruha, a védőruha és a munkaruha, valamint tartozékai.
Személyi jövedelemadó témájában megjelent további cikkeinket itt olvashatja el! |
Ezekbe az adómentesen adható kategóriákba nem fér bele a thermo ruha juttatása, viszont alkalmazható az szja-törvény 4. § (2a) bekezdése, mely szerint „nem keletkezik bevétel valamely személy által a tevékenységében közreműködő magánszemély részére biztosított olyan dolog (eszköz, berendezés, jármű, munkaruházat stb.) használatára, szolgáltatás (világítás, fűtés stb.) igénybevételére tekintettel, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik (ideértve azt is, ha ez iskolarendszeren kívüli képzés, betanítás, valamint a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló törvény előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása), abban az esetben sem, ha a dolog, a szolgáltatás személyes szükséglet kielégítésére is alkalmas, és a tevékenység hatókörében történő hasznosítás, használat, igénybevétel mellett egyébként az igénybevétel során nem zárható ki a magáncélú hasznosítás, használat, igénybevétel, kivéve, ha e törvény a hasznosítást, használatot, igénybevételt vagy annak lehetőségét adóztatható körülményként határozza meg.”
Hozzászólások (0)