adozona.hu
Mikor jár napidíj? – A kiküldetési költségek elszámolásáról
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_kikuldetesi_koltsegek_elszamolasarol_SXA4VM
Mikor jár napidíj? – A kiküldetési költségek elszámolásáról
A munka törvénykönyve szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszony teljesítésével indokoltan felmerülő költségeit. Ennek mértéke azonban nincsen meghatározva, így gyakori vita forrása lehet. A belföldi, valamint a külföldi kiküldetés szabályai ráadásul gyakran változnak és egymással sok tekintetben nincsenek összhangban. Ezt tetézi, hogy az egyes kormányrendeletek a munkajogi és az adójogi fogalmakat is keverik. Ebben kísérlünk meg rendet vágni az alábbi elemzéssel.
Belföldi kiküldetés esetén kötelező lehet napidíj fizetése
A belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő munkavállaló költségtérítéséről a 437/2015. (XII. 28.) Korm. r. tartalmaz előírásokat.
Munkajogi szempontból arra kell figyelni, hogy a belföldi, hivatalos kiküldetésben lévő munkavállalónak napidíj jár. Innentől kezdődően azonban a rendelet a jogosultságot és az elszámolhatóságot szinonimaként használja.
A napidíj számlával, egyszerűsített számlával igazolt összegként vagy költségátalányként számolható el. Átalányként a napidíj összege legalább 500 Ft. Ezen túlmenően a munkavállaló számára havi átalány is megállapítható a havi kiküldetések átlagához igazodva.
Nem számolható el napidíj, ha a távollét időtartama a hat órát nem éri el, illetve, ha a munkáltató a munkavállaló élelmezését a kiküldetés helyén biztosítja. Ilyenkor is meg kell téríteni a munkavállaló felmerült költségeit, ha ilyen tényleg van, de ekkor nem az 500 Ft mértékű térítésre jogosult.
A hat órát meghaladó kiküldetés esetén a belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemélyre speciális szabály vonatkozik. A számukra adható napidíj-átalány háromezer forint, feltéve, hogy a munkáltató a kiküldetésre nem alkalmazza a 3. §-ban foglaltakat (átalány, havi átalány), és a kiküldetés többletköltségeire tekintettel más juttatást nem ad.
Fontos: kizárólag munkaviszonyban van arra lehetőség, hogy a munkavállaló költségeit a munkáltató napidíj formájában térítse. Egyéb, munkavégzésre irányuló jogviszonyban is megállapodhatnak ebben a felek, ám ez a szabály pusztán munkaviszonyra vonatkozik. Ezen túlmenően a napidíj általánosságban adóköteles.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi számolható el igazolás nélküli költségként, illetve, hogy külföldi kiküldetés esetén mik a szabályok!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)