hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mennyibe kerül valójában a csekély értékű ajándék?

  • adozona.hu

A különböző munkahelyi, iskolai vagy egyéb közösségi rendezvények alkalmával gyakran előfordul, hogy a rendező intézmény (cég, iskola, önkormányzat) egyes résztvevőknek ajándékot -például emléktárgyat, tárgyjutalmat, ajándék utalványt - ad, amelyek értéke rendszerint kicsi. Ilyen alkalommal felmerül a kérdés, hogy a juttatás miatt milyen adókötelezettség keletkezik.

A kérdés 2011. január 1-jétől azért is különösen indokolt, mert az személyi jövedelemadóról szóló törvényben (szja tv.) megszűnt a természetbeni juttatás fogalma és szabályozása.

Fő szabályként a nem pénzbeli juttatások után is a juttatásban részesülő magánszemély fizeti az adót, továbbá a magánszemélyt, valamint a munkáltatót/kifizetőt egyaránt terheli a társadalombiztosítási járulék (tb)- vagy egészségügyi hozzájárulás (eho)-fizetési kötelezettség. Munkáltató részéről történő juttatás esetén a munkaviszonyból származó jövedelemre, ha a juttató foglalkoztató és a juttatásban részesülő személyesen közreműködő tag, a nem önálló tevékenységből származó jövedelemre, míg ha a juttató a magánszemélynek nem foglalkoztatója, jellemzően az egyéb jövedelemre vonatkozó rendelkezések szerint kell a közterheket (adót, tb-t vagy ehót) megfizetni. Nyilvánvaló, hogy ha ez alól nem lennének kivételek, egyes esetekben aránytalanul nehézkes és költséges (ezért felesleges) adminisztrációval járna az előzőek szerinti adókötelezettség teljesítése.

A fő szabálytól eltérően azonban az szja törvény 69-71. §-a továbbra is megnevezi azokat a juttatásokat, amelyek után ezen túl is minden közterhet a juttatónak (kifizetőnek, munkáltatónak) kell megfizetnie. A kifizető adókötelezettsége mellett adható juttatásokra is az egyetlen adókulcs (16 százalék) vonatkozik. Az adó alapja a juttatás értékének 1,19 szerese.

Ezek a juttatások nem képeznek járulékalapot, és – szintén a juttatás értékének 1,19 szerese után – a 27 százalék egészségügyi hozzájárulás is csak a kedvezményezett – ún. béren kívüli – juttatások között nem nevesített juttatások esetében terheli a kifizetőt. Az utóbbiak körébe tartozik a csekély értékű ajándék-juttatás is, amely éppen az említett eseményeken előforduló ajándékozások esetében jelent célszerűen alkalmazható egyszerű adózást.

Csekély értékű ajándéknak a minimálbér 10 százalékát (2011-ben 7800 Ft) meg nem haladó értékű termék vagy szolgáltatás minősül. Ezeket a juttatásokat utalvány formájában is lehet adni, ha az utalványon fel van tüntetve, hogy azt milyen termékre vagy szolgáltatásra lehet felhasználni, és a juttatatás megfelel a csekély értékű ajándékra vonatkozó rendelkezésekben foglalt előírásoknak.

Csekély értékű ajándékot – évente három alkalommal – adhat:

- a munkáltató a munkavállalójának, a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának, az elhunyt munkavállaló közeli hozzátartozójának,
- a szakszervezet a tagjának, a nyugdíjas tagjának, az említett személlyel közös háztartásban élő közeli hozzátartozónak, az elhunyt tag (nyugdíjas tag) közeli hozzátartozójának,
- a volt munkáltató vagy annak jogutódja a nyugdíjban részesülő magánszemélynek és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának, továbbá
- a kifizető a szakképző iskolai tanulónak, kötelező szakmai gyakorlatának ideje alatt a hallgatónak [Szja tv. 70. § (3) bekezdés aa)-ad) alpont].

A felsorolt eseteken kívül a kifizető olyan magánszemélyt is részesíthet (szintén évente háromszor) csekély értékű ajándék-juttatásban, akinek az adóévben más jövedelmet nem juttat [Szja tv. 70. § (3) bekezdése a) pont].

A kifizető az általa juttatott csekély értékű ajándékokról nyilvántartást köteles vezetni [Szja tv. 70. § (3) bekezdés a) pont]. A kifizető rosszhiszemű vagy jogszerűtlen eljárása esetén (pl. évi háromnál többszöri juttatás esetén) a kiszabható mulasztási bírság az adóalap 50 százaléka.

Surányi Imréné

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garázsbérlet

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Alvállalkozói teljesítések értéke

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink