adozona.hu
Egyszerűsített végelszámolás tagi kölcsönnel és elhatárolt veszteséggel
//adozona.hu/szamvitel/egyszerusitett_vegelszamolas_tagi_kolcson_e_IUB1B9
Egyszerűsített végelszámolás tagi kölcsönnel és elhatárolt veszteséggel
Több mint húsz éve „szunnyadó” bt. egyszerűsített végelszámolásával kapcsolatban merültek fel kételyei olvasónknak. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolta meg az Adózónához érkezett kérdéseket.
A kérdés részletesen így szólt: "Több mint húsz éve szunnyadó bt. egyszerűsített végelszámolását kezdeményeztük 2025. március elején. Könyvelőnknek gondja támadt a tételek megfelelő kezelésével.
Kiindulási adatok (a számok egyszerűsítve):
- Magánszemély beltag, egy kft. kültag, a kft. kapcsolódik a beltaghoz (a beltag a kft.-nek is 80 százalékos tulajdonosa és egyedüli ügyvezetője).
- Van tagi hitel 4 millió forint, elhatárolt veszteség 4 millió forint, jegyzett saját tőke 1,2 millió forint.
- Pénztár 0, eszközök, ingatlan nulla, a bt. nem tulajdonol semmilyen értéket.
- „Kifelé” egyéb kötelezettségek nincsenek.
- A legutóbb beadott mérleg a 2023-as adóévre vonatkozik, de több mint húsz éve az ismertetett számok mennek be újra és újra az éves mérlegben.
Kérdések:
1. Elévültethető-e a tagi hitel? (Persze ettől még egyéb bevétel lesz, ezt tudjuk.)
2. Az elhatárolt veszteséggel lehet-e 50 százalékos mértékben csökkenteni a tao-alapot? (A kérdést arra tekintettel kell feltenni, hogy a veszteség jóval több, mint öt éve keletkezett.)
3. Hogyan befolyásolja mindezt a nyilvántartott 1,2 millió forint saját tőke? (Utóbbi a kft. hozzájárulása volt 2001-ben.)"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
1. A tagikölcsön-követelés a Ptk. 6:22. § (1) bekezdése szerint – törvény eltérő rendelkezése hiányában – öt év alatt évül el. Az elévülést azonban megszakítja – többek között – a tartozásnak a kötelezett részéről történő elismerése [Ptk. 6:25. § (1) bekezdés a) pont]. Több szakértő véleménye azonban (és én is osztom ezen álláspontot), hogy a tagi kölcsön nem évül el, mivel az éves beszámoló elfogadása a tartozás elismerését jelenti, amely az elévülést megszakítja, és az elévülés újból kezdődik. Így az elengedés lehet a megoldás. Ekkor is el kell számolni a bt.-nél az elengedett kötelezettséget egyéb bevételként a számviteli törvény 77. § (3) bekezdés l) pont szerint.
Ezen kívül a bt.-nél a magánszemély tag által elengedett követelés ajándékozási illeték alá esik az Itv. 11. § (1) bekezdés c) pont, illetve 102. § (1) bekezdés d) pont szerint. Ugyanakkor az Itv. 18. § (2) bekezdése alapján a követelésnek a kft. tagja által történő elengedése –mint gazdálkodó szervezetek közötti követeléselengedés útján történő vagyonszerzés – mentes az illeték alól az Itv. 17. § (1) bekezdés n) pont szerint. Azonban, mivel a kft. és a bt. kapcsolt vállalkozásának minősül a Tao.tv. 4. § 23. pont alapján, a kft.-nek a követeléselengedés miatt elszámolt ráfordítással a Tao. tv. 8. § (1) bekezdés h/2. pont alapján növelnie kell a társaságiadó-alapját.
2. A társaságiadó-alap az elhatárolt veszteséggel a Tao. tv. 17. §-a, a 29/A § (6) bekezdés és a 29/F § (2) bekezdés előírásainak figyelembevételével csökkenthető. Ha a veszteség a 2001–2003. adóévekben keletkezett, akkor a Tao. tv. 29/F § (2) bekezdése szerint a keletkezés adóévében érvényes előírások szerint használható fel a veszteség adóalap-csökkentésre. E szerint – ha az adózó nem jogelőd nélkül jött létre, – a keletkezett veszteség leírása már nem lehetséges, mivel azt a keletkezéskor hatályos Tao. tv. 17. § (1) bekezdése szerint a keletkezését követő öt adóévben lehetett felhasználni.
A 2004–2014. adóévekben keletkezett veszteség a Tao. tv. 29/A § (6) bekezdése alapján a 2014. december 31-én hatályos előírások szerint írható le időkorlát nélkül, de maximum a veszteségleírás nélküli adóalap 50 százalékáig.
Ha a negatív adóalap a 2014. adóévet követően keletkezett, akkor azt a keletkezést követő öt adóévben lehet felhasználni társaságiadóalap-csökkentésre, egy-egy adóévben legfeljebb a veszteségleírás nélküli adóalap 50 százalékáig.
3. Ha – amint írja –, a pénztár nulla, az eszközök, ingatlan nulla, nem tulajdonol semmilyen értéket a bt., „kifelé” egyéb kötelezettségek nincsenek, így az 1,2 millió forint jegyzett tőke és a 4 millió forint kötelezettség miatt lennie kell 5,2 millió forint negatív eredménytartaléknak, és így a saját tőke – 4 millió forint, a mérlegfőösszeg nulla.
Cégek megszűnése – adózási, számviteli és jogi kérdések című kiadványunk kiadói kedvezménnyel itt rendelhető meg. |
Hozzászólások (1)
Kedves Kollégák!
Van azonban más megoldás is. A tagi kölcsönt pótbefizetéssel fizessük ki, majd így zárjunk le egy adóévet. A következő adóévben el lehet kezdeni az egyszerűsített végelszámolást. Nincs követelés-kötelezettség elengedés, nincs ajándékozás, nincs adó, illeték. A pótbefizetést bármelyik tag elvégezheti, taggyűlési határozat kell hozzá. Célszerű, ha a magánszemély tag végzi a pótbefizetést pénztáron keresztül és egyből visszafizetik a tagi kölcsönt. Én már végeztem így végelszámolást, a NAV ellenőrizte. Szóban közölték, hogy mivel már lezárt évben visszafizetésre került a tagi kölcsön a fent leírt módon, nem tudnak megállapítást tenni.
További jó munkát!