adozona.hu
Végelszámolás számvitele – feladatok a végelszámolás időszaka alatt
//adozona.hu/szamvitel/Vegelszamolas_szamviteli_feladatai_H316JQ
Végelszámolás számvitele – feladatok a végelszámolás időszaka alatt
Kétrészes írásunkban ismertetjük a végelszámolás időszaka alatt, a végelszámolás befejezésekor, valamint a vagyon kiadása kapcsán felmerülő számviteli feladatokat.
A végelszámolás számviteli feladatait a számviteli törvény mellett a 72/2006. kormányrendelet határozza meg.
A végelszámolásra kerülő vállalkozás vezető tisztségviselője intézkedik a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal – mint mérlegfordulónappal – a társaság tevékenységét lezáró beszámoló elkészítéséről, figyelembe véve a számviteli törvény, illetve a 72/2006. kormányrendelet előírásait.
A tevékenységet lezáró beszámolót – amihez üzleti jelentést nem kell készíteni – a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül kell elkészíteni és a jóváhagyásra jogosult testülettel elfogadtatni, azt – kötelező könyvvizsgálat esetén – a független könyvvizsgálói jelentéssel együtt legkésőbb a 30. napon a végelszámoló részére át kell adni. E beszámolót – a független könyvvizsgálói jelentéssel együtt –, valamint az adózott eredmény felhasználására vonatkozó határozatot a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül letétbe kell helyezni és közzé kell tenni.
Cégek megszűnése – adózási, számviteli és jogi kérdések című kiadványunkat 10 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolhatja meg. |
A beszámoló tulajdonosok általi elfogadásakor – ha arra van fedezet – osztalékot jóvá lehet hagyni.
Számviteli feladatok a végelszámolás időszaka alatt
A végelszámoló a tevékenységet lezáró beszámoló mérlege, az azt alátámasztó leltár alapján végelszámolási nyitómérleget, nyitóleltárt készít, és ennek megfelelően megnyitja a könyvviteli nyilvántartásait, az eszközök és azok forrásai változását érintő gazdasági eseményeket a számviteli törvény, illetve a kormányrendelet könyvvezetésre, bizonylatolásra vonatkozó előírásai szerint számolja el.
Ha a hitelezők igénybejelentése, valamint a vagyoni helyzet felmérése alapján szükséges, a végelszámolási nyitómérleg (nyitóleltár) adatait korrigálja. Ennek során dönthet a végelszámolási nyitómérlegben (nyitóleltárban) nem szereplő követelések, illetve kötelezettségek felvételéről, továbbá értékhelyesbítés és értékelési tartalék, időbeli elhatárolás, értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés, céltartalék elszámolásáról, a korábban ilyen címen elszámolt összegek módosításáról.
A végelszámoló ezekről az eltérésekről eszközönkénti-forrásonkénti részletezésben, tételes jegyzéket készít, és ezekkel is módosítja – a beszámolók önellenőrzésének „mintájára” így háromoszlopossá vált – végelszámolási nyitómérleg adatait.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!
Hozzászólások (1)
Épeszű könyvelő nem készít végelszámolási nyitómérleget. A kormánynak az ilyesmiket már régen ki kellett volna vennie Nagy Gábor által kitalált magyar számviteli univerzumból.