hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tagi kölcsön visszafizetése természetben, majd annak adományozása

  • adozona.hu

Megszüntetné részesedését egy sportvállalkozás egyik tulajdonosa, a tagi kölcsönét a cég sporteszközzel fizetné meg. A volt tulajdonos az eszközöket egy egyesületnek adományozná. Milyen következményekkel járnak ezek az ügyletek? Olvasónk kérdéseire Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Van egy sportvállalkozás, melyből az egyik tulajdonos szeretne kiszállni. Azonban van bent tagi kölcsöne, és a sporteszközökkel gondolták a tagi kölcsön rendezését. Az első kérdésem az lenne, hogy ez működhet-e így? (Ha igen, van ennek bármi adókövetkezménye, vagy bármi következménye, hogy nem pénzben, hanem tárgyi eszközzel történik a kölcsön visszafizetése?) Illetve ezeket a tárgyi eszközöket ezt követően az egyesületébe szeretné adományozni. A kérdés is itt is ugyanaz, hogy van-e ennek bármi akadálya, következménye az adományozóra, vagy az egyesületre nézve?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kötelezettség teljesíthető természetben is (például sporteszközökkel). Ez esetben az elszámolás a következő:

A sportvállalkozás eladja az eszközöket a kilépni szándékozó tulajdonosnak. Ha ezen eszközöket a készletek között tartja nyilván, akkor az ellenértéket árbevételként mutatja ki a követeléssel szemben. Ha az eladott eszköz tárgyi eszköznek minősül, akkor a könyv szerinti értéket meghaladó összeget a sportvállalkozásnak egyéb bevételként kell kimutatni a számviteli törvény (Szt.) 77. § (3) bekezdés e) pont szerint, a könyv szerinti érték ellenértéket meghaladó részét egyéb ráfordításként kell könyvelni az Szt. 81. § (3) bekezdés c) pont szerint. Majd a sportszervállalkozás az értékesítés miatt keletkező követelését és a kötelezettségét egymással összevezetve – ha azok azonosak – mind a kettőt megszünteti. Ha a követelés és a kötelezettség összege nem azonos, a különbözetet pénzben kell rendezni, és ilyen esetben az érinti az eredményt és az adóalapot. A társaságiadó-alapot az ügylet akkor is érintheti, ha az átadott (eladott) eszköz tárgyi eszköznek minősül és annak könyv szerinti és számított nyilvántartási értéke nem azonos.

A tulajdonos a követelése ellenében kapott eszközöket az egyesülése részére átadhatja ellenérték nélkül. Ennek során azonban figyelemmel kell lenni az Szt. – illetve a számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 479/2016 kormányrendelet, a Taotörvény, az áfatörvény és a civiltörvény – előírásaira. Ezen jogszabályok közül az Szt. – többek között – előírja, hogy a térítés nélkül átadott eszközök (a részesedések, az értékpapírok, a befektetett pénzügyi eszközök között kimutatott kölcsönök és a vásárolt követelések kivételével) nyilvántartás szerinti értékét, a felszámított, az átvevő által meg nem térített általános forgalmi adóval növelt összegben egyéb ráfordításként kell elszámolni (Szt. 81. § (2) bekezdés p) pont). Az egyesületnél pedig

♦ kettős könyvvitel vezetése esetén – egyéb bevételként kell elszámolni, de halasztott bevételként időbelileg el kell határolni a térítés nélkül – visszaadási kötelezettség nélkül – átvett, az ajándékként, a hagyatékként kapott, a többletként fellelt, részesedésnek vagy értékpapírnak nem minősülő eszközök piaci (illetve jogszabály eltérő rendelkezése esetén a jogszabály szerinti) értékét az Szt. 77. § (4) bekezdés c) pont szerint, majd a költség elszámolásakor az elhatárolást meg kell szüntetni ugyancsak egyéb bevétel elszámolása mellett [Szt, 45. § (2) , 77. § (4a)],

♦ egyszeres könyvvitel vezetése esetén pedig adóköteles bevételként kell elszámolni a térítés nélkül átvett olyan eszköz értékét, amelyeket az Szt. 77. §-a szerint egyéb bevételként kell elszámolni, kivéve, ha a juttatás a civiltörvény 2. § 1. pontja szerint adománynak minősül.

Rendelje meg webáruházunkban most 10% kiadói kedvezménnyel "Speciális esetek a számvitelben 2" című kiadványunkat!
Kiadványunkban a teljesség igénye nélkül mutatunk be eseteket, esettanulmányokat. Külön figyelmet szentelünk egyes szektoroknak, így az építőipar, a vendéglátás, a mezőgazdaság és a háziorvosi praxis is helyet kapott.

A Taotörvény előírása szerint a tulajdonosnál – ha a Tao alanya – a térítés nélküli átadás akkor biztosan elismert költség, ha az egyesület közhasznú szervezet és a támogató részére kiadja a Taotörvény 3. számú melléklet B) fejezet 17. pont szerinti igazolást. Ez esetben az átadott eszköz könyv szerinti értékének 20 százaléka, legfeljebb az adózás előtti nyereség a Taotörvény 7. § (1) bekezdés za) pont alapján, a Taotörvény 7. § (7) bekezdés szerinti igazolás birtokában külön is csökkenti az adóalapot. Ha az egyesület nem közhasznú szervezet, akkor a támogatónál a térítés nélküli átadás miatt elszámolt ráfordítás akkor elismert (akkor nem növel adóalapot), ha az egyesület a Taotörvény 3. számú melléklet A) fejezet 13. pont szerinti nyilatkozatot átadja a támogatónak.

Vizsgálni kell azt is, hogy a térítés nélküli átadásra számolni kell-e általános forgalmi adóval, figyelemmel az áfatörvény 11. § (1) és (3) bekezdésére, illetve a 259. § 9/A pontjában foglaltakra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink