hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem változik a gyakorlatban az amerikai végső anyával rendelkező multik országonkénti jelentéstétele

  • adozona.hu

Az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország között 2023 végén született Közös Nyilatkozat alapján a multinacionális vállalatcsoportok 2022-ben kezdődő pénzügyi évekre vonatkozó országonkénti (CbC) jelentéseinek cseréje átmenetileg spontán információcsereként valósul meg. Mindez biztosítja, hogy ha a csoport Magyarországon vagy az Egyesült Államokban adóügyi illetőséggel rendelkező végső anyavállalata a vállalatcsoport egészére benyújtja az illetősége szerinti országban a CbC-jelentést, azt a csoport magyar, illetve amerikai leányvállalatainak továbbra sem kell – írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A 2013. évi XXXVII. törvény (Aktv.) 43/N. § (2) bekezdés bb) alpontja alapján a multinacionális vállalatcsoport végső anyavállalatától eltérő csoporttagja országonkénti jelentést nyújt be az állami adóhatósághoz, ha az adatszolgáltatási pénzügyi évre vonatkozó országonkénti jelentés benyújtására a multinacionális vállalatcsoport adatszolgáltatási pénzügyi évének utolsó napjától számított 12 hónapon belül nincs olyan hatályos, illetékes hatóságok közötti elismert megállapodása, amelyben Magyarország részes fél.

Ugyanakkor, mivel a Közös Nyilatkozat alapján a 2014. évi XLII. törvénnyel kihirdetett, az adóügyekben történő kölcsönös adminisztratív segítségnyújtásról szóló Egyezmény keretében a felek spontán kicserélik egymással a 2022. január 1. – december 31. között kezdődő pénzügyi évekre vonatkozó CbC-jelentéseket, így van a felek között hatályos, illetékes hatóságok között elismert megállapodás a 2022-ben kezdődő pénzügyi évre vonatkozóan.

A fentiek és a Közös Nyilatkozatban is meghatározottak alapján a Pénzügyminisztérium megerősíti, hogy amikor

• egy egyesült államokbeli multinacionális vállalatcsoport a 2015. évi jelentés követelményeinek megfelelően, spontán kicserélt CbC-jelentést nyújt be az Egyesült Államok Adóhatóságához és

az egyesült államokbeli multinacionális vállalatcsoportjának egy vagy több olyan tagja van, amely Magyarországon adóügyi illetőséggel rendelkezik, vagy a Magyarországon található állandó telephelyen keresztül folytatott üzleti tevékenységére való tekintettel adófizetési kötelezettsége van és

a CbC-jelentést az Amerikai Egyesült Államok illetékes hatósága spontán kicseréli a magyar adóhatósággal,

ezen egyesült államokbeli multinacionális vállalatcsoport egyik tagjának sem kell jelentenie Magyarországon az Aktv. 43/N § (2) bekezdés bb) alpontja alapján – olvasható a nav.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink