hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikrogazdálkodói beszámoló: eszközök és források értékelési szabályai II. rész

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

A számviteli törvény 2013. január 1-jétől teszi lehetővé egyes vállalkozások számára, hogy mikrogazdálkodói beszámolót készíthessenek a 398/2012. számú kormányrendelet előírásai szerint. A mikrogazdálkodói beszámoló készítésének választása azt eredményezi, hogy a vállalkozó bizonyos pontokon eltér a számviteli törvény eszközök és források elszámolására, értékelésére vonatkozó szabályaitól. Kétrészes összeállításunkban ismertetjük a vonatkozó tudnivalókat.

Cikkünk első részében összefoglaltuk a mikrogazdálkodói beszámoló választására vonatkozó feltételeket, és elkezdtük részletezni a számviteli törvény eszközök és források elszámolására, értékelésére vonatkozó szabályaitól való eltérés egyes pontjait.

Értékpapírok és pénzeszközök

Ezen mérlegtételek elszámolásával és értékelésével kapcsolatban a mikrogazdálkodói kormányrendeletnek akkor van szerepe, ha devizás tételek merülnek fel a könyvelésben. A kormányrendelet ugyanis rögzíti, hogy a valutapénztárba kerülő valuta, devizaszámlára kerülő deviza, deviza ellenében vásárolt értékpapír, devizában keletkezett követelés és kötelezettség bekerülési értékét kizárólag a bekerülés napján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közétett hivatalos árfolyamon kell forintra számítani. Más árfolyam (például banki átlagárfolyam) nem alkalmazható.

Legalább ennyire lényeges szabály az, hogy a fenti devizás tételeket év végén tilos a fordulónapi árfolyamra értékelni. Ha egy mikrogazdálkodó ezen szabály megszegésével összevont árfolyamveszteséget számol el év végén, akkor az a társasági adóban adóhiányhoz vezethet.

Ismerje meg az Adózóna legújabb kiadványát!
Cégek megszűnése – adózási, számviteli és jogi kérdések

A devizás pénzeszközök, értékpapírok állományának csökkenését vagy az egyedileg értékelt könyv szerinti értékükön, vagy ha ez nem lehetséges, akkor átlagárfolyamon kell elszámolni. Ebben az esetben tehát a FIFO módszer nem alkalmazható.

Aktív időbeli elhatárolások

A kormányrendelet értelmében a mikrogazdálkodó csakis az alábbi esetekben mutathat ki aktív időbeli elhatárolást:

– olyan kamatbevétel esetén, amely csak a mérlegfordulónapot követően esedékes, de a mérleggel lezárt időszakra vonatkozik, s amelynél a kamatfizetési periódus meghaladja az 1 évet. Ennek megfelelően, ha a kamatperiódus nem haladja meg az 1 évet, akkor a teljes kamatbevételt a kapott bizonylat (például banki kivonat) alapján a megszerzés napján kell bevételként elszámolni, elhatárolás nélkül.

– az olyan költségeket, ráfordításokat, amelyek a mérlegfordulónapot követő kettő vagy kettőnél több üzleti évet terhelnek, de a mérleggel lezárt időszakban számolják el költségként vagy ráfordításként. Ennek megfelelően például a decemberben fizetett következő évi casco díjat nem lehet elhatárolni.

– az olyan bevételeket, melyek a mérlegfordulónapot követő kettő vagy kettőnél több év múlva esedékesek, de azokat a tárgyidőszakban számolták el. Ennek megfelelően például a decemberben kiszámlázott és megszerzett jövő évi bérleti díjakat nem lehet elhatárolni, azokat a tárgyév decemberi bevételek között kell szerepeltetni.

– az átvállalt kötelezettséget, de csak abban az esetben, ha annak összege meghaladja az 1 millió forintot

Minden más esetben tilos aktív időbeli elhatárolást elszámolni.

Az úgynevezett projektszámvitel keretében kötelező aktív időbeli elhatárolást sem kell alkalmazni a bevételekkel kapcsolatban. Vagyis a mikrogazdálkodó nem méri a teljesítési fokot azon tevékenységeinél, ahol a számviteli törvény azt megköveteli.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a saját tőkére, a céltartalékokra, a kötelezettségekre, illetve a passzív időbeli elhatárolásokra vonatkozó szabályokat ismertetjük a mikrogazdálkodói beszámoló esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csekély értékű ajándék

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szja/1. számú melléklet/8.43

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 július
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink