hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikrogazdálkodói beszámoló: mire kell figyelni az eszközök és források értékelésekor? I. rész

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

A számviteli törvény 2013. január 1-jétől teszi lehetővé egyes vállalkozások számára, hogy mikrogazdálkodói beszámolót készíthessenek a 398/2012. számú kormányrendelet előírásai szerint. A mikrogazdálkodói beszámoló készítésének választása azt eredményezi, hogy a vállalkozó bizonyos pontokon eltér a számviteli törvény eszközök és források elszámolási, értékelési szabályaitól. Kétrészes összeállításunkban ismertetjük a vonatkozó tudnivalókat.

A mikrogazdálkodói beszámoló választásának feltétele, hogy a vállalkozás ne legyen könyvvizsgálatra kötelezett, és két egymást követő üzleti évben az alábbi három mutató közül legalább kettő esetében ne érje el a határértékeket. Idén január 1-jéig a foglalkoztatottak átlagos létszámára vonatkozó 10 fős korlát mellett a nettó árbevételnél 200 millió forint, a mérlegfőösszegnél 100 millió forint felső határt határozott meg a törvény.

2024. január 1-jétől a nettó árbevételre vonatkozó határérték 300 millió forintra, a mérlegfőösszegre vonatkozó határérték pedig 150 millió forintra nőtt. Mivel átmeneti szabály nem kapcsolódik ezen határérték-emelkedésekhez, így ezen összeghatárokat először a 2024-es üzleti év szempontjából kell vizsgálni, s a megelőző kettő üzleti év adatait kell figyelembe venni.

Ha a vállalkozó nem rendelkezik két teljes naptári évnek megfelelő üzleti évvel, akkor az adatokkal évesítve kell kalkulálni. Ha a vállalkozás jogelőd nélkül újonnan alakult, akkor a várható adatok alapján lehet a mikrogazdálkodói beszámoló készítése mellett dönteni. Mikrogazdálkodói beszámolót tehát már az első üzleti évre is készíthet egy vállalkozás.

Számviteli szabályzat- és iratmintatár az Adózónától

A mikrogazdálkodói beszámoló készítésének választását nem kell bejelenteni, de a vállalkozás ügyvezetője az említett kormányrendelet 14. §-ának (4) bekezdése alapján köteles írásban nyilatkozatni a választás tényéről, legkésőbb az adott üzleti év első napján. Ezen nyilatkozatot a bizonylatok megőrzési határidejéig kell a vállalkozásnak nyilvántartani.

Fontos tudni, hogy ha egy vállalkozás az adott üzleti évre jogszerűen választotta a mikrogazdálkodói beszámoló készítését, akkor a következő két üzleti évben nem térhet el ettől, vagyis összesen legalább három üzleti évben köteles mikrogazdálkodói beszámolót készíteni. Nem alkalmazható viszont ez a szabály akkor, ha a vállalkozás két egymást követő üzleti évben a fenti mutatószámokat illetően nem felel meg a választás feltételeinek. Ez esetben a második évet követő üzleti évre már nem készíthető mikrogazdálkodói beszámoló.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a mérleg tagolásának megfelelően ismertetjük az eszközök és források elszámolására, értékelésére vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink