adozona.hu
Mikrogazdálkodói beszámoló: mire kell figyelni az eszközök és források értékelésekor? I. rész
//adozona.hu/szamvitel/Mikrogazdalkodoi_beszamolo_eszkozok_es_forr_00MBXV
Mikrogazdálkodói beszámoló: mire kell figyelni az eszközök és források értékelésekor? I. rész
A számviteli törvény 2013. január 1-jétől teszi lehetővé egyes vállalkozások számára, hogy mikrogazdálkodói beszámolót készíthessenek a 398/2012. számú kormányrendelet előírásai szerint. A mikrogazdálkodói beszámoló készítésének választása azt eredményezi, hogy a vállalkozó bizonyos pontokon eltér a számviteli törvény eszközök és források elszámolási, értékelési szabályaitól. Kétrészes összeállításunkban ismertetjük a vonatkozó tudnivalókat.
2024. január 1-jétől a nettó árbevételre vonatkozó határérték 300 millió forintra, a mérlegfőösszegre vonatkozó határérték pedig 150 millió forintra nőtt. Mivel átmeneti szabály nem kapcsolódik ezen határérték-emelkedésekhez, így ezen összeghatárokat először a 2024-es üzleti év szempontjából kell vizsgálni, s a megelőző kettő üzleti év adatait kell figyelembe venni.
Ha a vállalkozó nem rendelkezik két teljes naptári évnek megfelelő üzleti évvel, akkor az adatokkal évesítve kell kalkulálni. Ha a vállalkozás jogelőd nélkül újonnan alakult, akkor a várható adatok alapján lehet a mikrogazdálkodói beszámoló készítése mellett dönteni. Mikrogazdálkodói beszámolót tehát már az első üzleti évre is készíthet egy vállalkozás.
Számviteli szabályzat- és iratmintatár az Adózónától |
A mikrogazdálkodói beszámoló készítésének választását nem kell bejelenteni, de a vállalkozás ügyvezetője az említett kormányrendelet 14. §-ának (4) bekezdése alapján köteles írásban nyilatkozatni a választás tényéről, legkésőbb az adott üzleti év első napján. Ezen nyilatkozatot a bizonylatok megőrzési határidejéig kell a vállalkozásnak nyilvántartani.
Fontos tudni, hogy ha egy vállalkozás az adott üzleti évre jogszerűen választotta a mikrogazdálkodói beszámoló készítését, akkor a következő két üzleti évben nem térhet el ettől, vagyis összesen legalább három üzleti évben köteles mikrogazdálkodói beszámolót készíteni. Nem alkalmazható viszont ez a szabály akkor, ha a vállalkozás két egymást követő üzleti évben a fenti mutatószámokat illetően nem felel meg a választás feltételeinek. Ez esetben a második évet követő üzleti évre már nem készíthető mikrogazdálkodói beszámoló.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a mérleg tagolásának megfelelően ismertetjük az eszközök és források elszámolására, értékelésére vonatkozó tudnivalókat!
Hozzászólások (0)