adozona.hu
Mérlegközzététel könyvvizsgálói hozzájárulás nélkül
//adozona.hu/szamvitel/Merlegkozzetetel_konyvvizsgaloi_hozzajarula_QBW0JW
Mérlegközzététel könyvvizsgálói hozzájárulás nélkül
Mit lehet tenni végelszámoláskor, ha a könyvvizsgáló megtagadta egy korábbi mérlegbeszámoló auditálását? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli tv.) 153. § (1) bekezdése alapján a kettős könyvvitelt vezető, cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozó köteles a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott éves beszámolót, egyszerűsített éves beszámolót, kötelező könyvvizsgálat esetén a könyvvizsgálói záradékot vagy a záradék megadásának elutasítását is tartalmazó független könyvvizsgálói jelentéssel együtt, valamint az adózott eredmény felhasználására (az osztalék jóváhagyására) vonatkozó határozatot az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig letétbe helyezni ugyanolyan formában és tartalommal (szövegezésben), mint amelynek alapján a könyvvizsgáló az éves beszámolót vagy az egyszerűsített éves beszámolót felülvizsgálta.
A számviteli tv. szerint tehát a társaság akkor is köteles a jogszabályban előírt határidőig beszámolójának letétbe helyezéséről és közzétételéről (a továbbiakban együtt: letétbe helyezés) gondoskodni, ha a könyvvizsgálói záradék megadása elutasításra került. A könyvvizsgálói záradék megadásának elutasítása nem akadálya a beszámoló letétbe helyezésének, vagyis a 2017. évi beszámoló letétbe helyezését minél előbb pótolni kell.
A beszámoló letétbe helyezésének elmulasztása esetére az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 227. §-a tartalmaz rendelkezéseket.
A végelszámolási nyitómérleggel kapcsolatban támpontot a számviteli tv. 11. § (10) bekezdése jelent. A hivatkozott jogszabályhely szerint üzleti év a vállalkozó végelszámolása esetén az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól a végelszámolás kezdő időpontját megelőző napig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak. Feltételezve, hogy a 2019. évi beszámoló mérlegfordulónapja 2019. december 31. napja volt és a végelszámolásról szóló taggyűlési döntés még a jövőben fog megszületni, kijelenthető, hogy nem készülhet a végelszámolási nyitómérleg a 2019. évi beszámoló alapján, hiszen a mérleg fordulónapját követő naptól a végelszámolás kezdő időpontját megelőző napig tartó üzleti évről is beszámolót (gazdálkodó tevékenységét lezáró beszámoló) kell készíteni.
A végelszámolás számviteli feladatairól a 72/2006. (IV. 3.) Korm. rendelet szól.
Felhívjuk figyelmét, hogy válaszunk tájékoztató jellegű, nem minősül teljes körű tanácsadásnak.
Hozzászólások (0)