hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mérlegközzététel könyvvizsgálói hozzájárulás nélkül

  • adozona.hu

Mit lehet tenni végelszámoláskor, ha a könyvvizsgáló megtagadta egy korábbi mérlegbeszámoló auditálását? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Korlátolt felelősségű társaság két tulajdonosa egy jelentős vagyonnal és bevétellel rendelkező gazdasági társaságot működtetett 2017-ig. 2017-ben a két tulajdonos úgy döntött, hogy szétválnak, a tevékenységük szétválasztására nézve megállapodtak. 2018-ban azonban nem fogadták el a 2017. évi mérlegbeszámolót, mert egymás pénzkezelésével és a pénzzel való rendelkezéssel nem értettek egyet, illetve a tagi kölcsönök, házipénztár-felhasználás nem volt megfelelően dokumentálva, de a könyvelés ezen kifogásolt iratok alapján készült. Az akkor még könyvvizsgálatra köteles kft. könyvvizsgálója megtagadta a mérlegbeszámoló auditálását, majd egy független könyvvizsgáló megbízása ugyanezen eredményre vezetett. A könyvelés szakmai hibái és az ügyvezetők alapiratokkal, a tevékenységükkel kapcsolatos beszámolóval kapcsolatos kifogásai miatt az egyik ügyvezető által közzétett beszámoló visszahívásra került. A 2020. évre a 2017. évi számviteli törvény szerinti beszámoló nem került közzétételre. A két tulajdonos és egyben ügyvezető a tevékenységét szétválasztotta, a kft.-t meg kívánják szüntetni, akár egyszerűsített végelszámolással. Kérdés: 1. Közzé lehet-e tenni a 2017. évi beszámolót úgy, hogy könyvvizsgálók megtagadták az auditot, feltárták a könyvelés szakmaiatlanságát, de a kft. tulajdonosai nem döntöttek az újrakönyvelésről és arról sem, hogy a NAV-nál önrevízióval korrigálják a hibás könyvelésből adódó bevallásokat? 2. Készülhet-e végelszámolási nyitómérleg a 2019-es év mérlege alapján?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli tv.) 153. § (1) bekezdése alapján a kettős könyvvitelt vezető, cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozó köteles a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott éves beszámolót, egyszerűsített éves beszámolót, kötelező könyvvizsgálat esetén a könyvvizsgálói záradékot vagy a záradék megadásának elutasítását is tartalmazó független könyvvizsgálói jelentéssel együtt, valamint az adózott eredmény felhasználására (az osztalék jóváhagyására) vonatkozó határozatot az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig letétbe helyezni ugyanolyan formában és tartalommal (szövegezésben), mint amelynek alapján a könyvvizsgáló az éves beszámolót vagy az egyszerűsített éves beszámolót felülvizsgálta.

A számviteli tv. szerint tehát a társaság akkor is köteles a jogszabályban előírt határidőig beszámolójának letétbe helyezéséről és közzétételéről (a továbbiakban együtt: letétbe helyezés) gondoskodni, ha a könyvvizsgálói záradék megadása elutasításra került. A könyvvizsgálói záradék megadásának elutasítása nem akadálya a beszámoló letétbe helyezésének, vagyis a 2017. évi beszámoló letétbe helyezését minél előbb pótolni kell.

A beszámoló letétbe helyezésének elmulasztása esetére az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 227. §-a tartalmaz rendelkezéseket.

A végelszámolási nyitómérleggel kapcsolatban támpontot a számviteli tv. 11. § (10) bekezdése jelent. A hivatkozott jogszabályhely szerint üzleti év a vállalkozó végelszámolása esetén az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól a végelszámolás kezdő időpontját megelőző napig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak. Feltételezve, hogy a 2019. évi beszámoló mérlegfordulónapja 2019. december 31. napja volt és a végelszámolásról szóló taggyűlési döntés még a jövőben fog megszületni, kijelenthető, hogy nem készülhet a végelszámolási nyitómérleg a 2019. évi beszámoló alapján, hiszen a mérleg fordulónapját követő naptól a végelszámolás kezdő időpontját megelőző napig tartó üzleti évről is beszámolót (gazdálkodó tevékenységét lezáró beszámoló) kell készíteni.

A végelszámolás számviteli feladatairól a 72/2006. (IV. 3.) Korm. rendelet szól.

Felhívjuk figyelmét, hogy válaszunk tájékoztató jellegű, nem minősül teljes körű tanácsadásnak.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink