hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ki lehet venni a pénztárból a tőketartalékot?

  • adozona.hu
1

Kft. 2003. évben keletkezett jelentős vesztesége meggyengítette a sajáttőke-mutatóját. A saját tőke rendezése céljából 13 millió forint tőketartalékot fizetett be a tulajdonos. 2017 végére a saját tőkéje jelentősen megemelkedett, így a befizetett 13 millió forint tőketartalék feleslegessé vált. Kiveheti-e ezt az összeget a bankból, a pénztárból a tulajdonos? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

A Ptk. előírása szerint a veszteség (a negatív saját tőke) rendezése kft. esetében történhet – többek között – pótbefizetés előírásával, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon történő biztosításával.  A kérdésből nem derül ki, hogy tőkeemeléssel egyidejűleg történő tőketartalék-növelés vagy pótbefizetéssel történő rendezés történt.

A tagok által tőketartalék növelését szolgáló befizetés a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírása szerint csak tőkeemeléssel vagy jogszabály alapján lehetséges. A saját tőke veszteségének rendezésére azonban nem lehet jogszabály alapján kizárólag a tőketartalékot növelni.  

Ha a rendezés pótbefizetéssel történt, annak összegét lekötött tartalékként kellett kimutatni, amely visszafizethető, ha arra már nincs szükség, a lekötött tartalék csökkentésével.

Ha a rendezés tőkeemeléssel történt, akkor a lekötött tartalék csökkentése, a tagok részére történő kifizetés – arányosan – csak tőkeleszállítással lehetséges.

[Ptk. 3:189. § (2) bekezdés, Szt. 36. § (1) bekezdés b) pont, (2) bekezdés c) pont, (3) bekezdés, 38. § (4) és (9) bekezdés]

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Sajnos nem tudni, hogy a tőketartalék kivonásához miért is van szükség a magyar számviteli törvény által előírt tőkeleszállításra és annak során miért lehet kizárólag arányosan kivennie a tulajdonosnak, tulajdonosoknak a saját vagyonukat.

Bár a rendelkezés nyilvánvalóan ütközik az Alaptörvény tulajdonhoz való jogról szóló passzusaival, az NGM számviteli főosztályvezetője kerüli a vitát a témában. Könnyen teheti, hiszen a téma a vállalkozások nagyon szűk körét érinti, viszont a NAV rendre egyéb jövedelemmé minősíti az előbbi, erősen vitatható szabályok be nem tartása mellett kivett vagyont. Persze a NAV is csak elvétve foglalkozik ilyen ügyekkel, úgyhogy alig néhány ilyen tárgyú ügy merülhetett fel a szabály 2002-es bevezetése óta.

Ha egy ilyen ügyben esetleg valaki úgy gondolná, hogy alkotmányossági panasznak van helye, akkor pro bono vállalom az ügyét.

Megjegyzem, hogy az arányos tőkekivonás 2002-es törvénymódosításhoz az alábbi - ma már igencsak megmosolyogtató - indoklás tartozott, ami a gazdasági adatok napjainkban tapasztalható áramlási sebessége és a biztosítéki rendszer mai szintjén már teljesen irreleváns:

"...ha a jegyzett tőke leszállításához nem arányosan kapcsolódik a tőketartalék, az eredménytartalék kivonása, akkor a saját tőke szerkezete érdemileg megváltozhat úgy, hogy arra a hitelezők előre nem számíthattak, ami közvetlenül vagy közvetett módon sértheti érdekeiket."

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csoportos létszámleépítés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink