hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így javítható a könyvelési hiba

  • adozona.hu

Hogyan hozható helyre, ha a könyvelő nem a valóságnak megfelelően könyvelte a gazdasági eseményeket? Olvasónk kérdésére Pölöskei Pálné okleveles adószakértőnk válaszolt.

Olvasónk a következőképpen részletezte kérdését:„Egy könyvelő a gazdasági eseményeket nem a valóságnak megfelelően rögzítette a könyvelésben. Ezért az elmúlt két évben a beküldött beszámolók hibásak voltak. Mit tehet ez esetben az ügyvezető? Ha a beszámoló nem javítható, csak a mostani évben, attól még a korábbi évek társasági adójában helyesbíteni kell a mérlegadatokat, illetve társasági adót?”

Pölöskei Pálné először is arra hívta fel a figyelmet hogy: a hibás beszámolót ellenőrizni kell, és ha a hibahatás a számviteli törvény (Szt.) 3. § (3) bekezdés 3. pontja szerint jelentős, akkor az előző év(ek)re vonatkozó – a mérlegkészítés napjáig megismert és nem vitatott, nem fellebbezett, illetve a jogerőssé vált megállapítások miatti – módosításokat a mérleg és az eredménykimutatás minden tételénél az előző év adatai mellett be kell mutatni, azok nem képezik részét az eredménykimutatás tárgyévi adatainak. Ez esetben a mérlegben is, az eredménykimutatásban is külön-külön oszlopban szerepelnek az előző üzleti év adatai, a lezárt üzleti év(ek)re vonatkozó módosítások, valamint a tárgyévi adatok(Szt. 19. § (3) bekezdés).   

Ha az ellenőrzés megállapítása az Szt. 3. § (3) bekezdés 4. pontja szerint nem jelentős, akkor azok eredményre gyakorolt hatását az eredménykimutatás megfelelő tárgyévi adatai tartalmazzák [Szt. 71. § (3) bekezdés].

Az ellenőrzési (önellenőrzés és hatósági ellenőrzés) megállapítás a helyesbítendő adóra előírt bevallási időszakra, az akkor hatályos előírások alapján, az adómegállapításhoz való jog elévülési idején belül lehetséges és az kiterjed az adóalapra, a feltárt adóra, költségvetési támogatásra. Ha azonban a beszámoló ellenőrzése során nem jelentős hibát tárnak fel, annak eredménye – amint már utaltunk rá – a tárgyévi eredményben jelenik meg. Ezért nem jelentős hiba feltárása esetén, a kétszeres adózás vagy az adó elkerülés megakadályozása végett – a feltárás évének adóalapja

  • csökkentendő az adóévi bevételként, vagy aktivált saját teljesítmény növeléseként (egyszeres könyvvitelt vezetőnél adóköteles bevételként, kifizetett vásárolt készlet növekedéseként) vagy adóévi költség, ráfordítás csökkenéseként elszámolt összeggel, 
  • növelendő az adóévi költségként, ráfordításként (egyszeres könyvvitelt vezetőnél ideértve a kifizetett vásárolt készletek csökkenését is) vagy adóévi nettó árbevétel, bevétel, aktivált saját teljesítmény csökkentéseként elszámolt összeggel.

A növelő tétel helyett azonban az adózó az önellenőrzéssel megállapított nem jelentős összegű hiba hatását, a feltárás napját magában foglaló adóévről szóló adóbevallásában veheti figyelembe, ha a nem jelentős összegű hibával érintett adóévi adóalapja meghaladja a nem jelentős összegű hiba összegét. Az adóellenőrzési megállapításra a választási lehetőség nem vonatkozik. Például, ha 2014. adóévben az adózó 2010. adóévre vonatkozóan önellenőrzéssel feltárja, hogy 600 ezer forint vissza nem igénylehető áfát nem számolt el ráfordításként, így az a 2014. évi ráfordításai között jelenik meg, mint nem jelentős hiba. Az adózó választhat:

  • megállapítja, hogy e miatt a 2010. évi adókötelezettsége 60 ezer forinttal csökken, ezt visszaigényli és növeli a 2014. adóévi adóalapot 600 ezer forinttal, vagy
  • nem módosítja a 2010. adóév adóját, nem növeli az 600 ezer forinttal a 2014. adóévi adóalapot, így 2014-ben lesz kevesebb 60 ezer forinttal az adója (feltéve persze, hogy ezen összeg után 2014-ben is 10 százalék lenne az adó).

A választással azonban csak akkor élhet az adózó, ha a 2010. adóévi adóalapja több volt 600 ezer forintnál, azaz adókötelezettsége akkor is maradna 2010-re, ha a 2010. adóévi kötelezettség helyesbítése mellett döntene – figyelmeztetett szakértőnk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink