adozona.hu
Adóbevallások, bérszámfejtés végelszámolás esetén
//adozona.hu/szamvitel/Berszamfejtes_vegelszamolas_eseten_L2XS5O
Adóbevallások, bérszámfejtés végelszámolás esetén
Cégünk augusztus 21-ei dátummal végelszámolást indít. Három alkalmazott van a cégben. Kérdésem a következő: augusztus 20-áig le kell számfejteni a dolgozókat? Milyen bevallási kötelezettségem van augusztus 20-ai időpontig, bérszámfejtéssel kapcsolatban (a szokásos 1608-as?) és a dolgozók részére milyen igazolást kell kiadnom? Augusztus 21-étől a végelszámoló végzi a további teendőket? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor, okleveles adószakértő válaszolt.
A végelszámolás megkezdése különleges, a végelszámolás alatt az adózó az általános szabályok szerint teljesíti bevallási kötelezettségeit, majd a végén a záró bevallás ismét különleges eljárás szerint zajlik, azzal, hogy a bevalláson jelölni kell a végelszámolást megelőző, illetve a végelszámolás alatti időszakot, és a végelszámolás befejezésének tényét.
Ebből következik, hogy két különböző adóévről beszélünk, vagy annál többről is amennyiben a végelszámolás 12 naptári hónap alatt nem fejeződik be, a végelszámolás időszaka alatt az adóév(ek) időtartama 12 hónap, míg az utolsó adóév 12 naptári hónapnál rövidebb is lehet.
Például a kérdésben vázolt esetben, amennyiben a végelszámolás kezdő napja 2016. augusztus 21., akkor az adózónak a végelszámolást megelőző záró bevallásokat 2016. január 1-jétől 2016. augusztus 20-áig terjedő időszakra kell benyújtania, közte valamennyi adóbevallási kötelezettségét, az adónemnek megfelelő gyakorisággal, így 08-as bevallások esetében az végelszámolást megelőző bevallás 08. 01-08.20-áig fog terjedni.
Ha a végelszámolás egy év alatt nem fejeződik be, úgy az első üzleti év 2016. augusztus 21-étől 2017. augusztus 20-áig tart, közte a 08-as bevallás megfelelő gyakorisággal az első 08. 21-08. 31-éig, utána havonta, illetve a záró, a hó egészére, vagy ha az nem a hónap utolsó napjára esik, akkor a hó tört részére, továbbá naptáriév-váltás szerinti gyakorisággal, és a végén akár rövidebb lezáró időszak is lehet a bevallással érintett időszak.
A végelszámolást – annak kezdő időpontjától számított – három éven belül be kell fejezni. A végelszámoló a végelszámolás utolsó üzleti évéről beszámolót (amelynek mérlege az eszközöket és az esetleges kötelezettségeket piaci értéken tartalmazza), zárójelentést (a végelszámolási időszak gazdasági eseményeinek bemutatásáról szóló összefoglaló értékelést), vagyonfelosztási javaslatot, továbbá a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, illetve a részvételével működő egyesületek, alapítványok sorsára vonatkozó javaslatot készít, továbbá elkészíti a záró adóbevallásokat.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkáltatók azokban az esetekben, amikor nehéz gazdasági helyzetük miatt, felszámolási eljárás későbbi lefolytatása várható, gazdasági okra történő hivatkozással már jóval korábban, felmondás, illetve közös megegyezés alapján szüntetik meg a munkaviszonyokat, illetve végelszámolási eljárások során gyakoribbnak tekinthető az az eljárás, hogy a munkaviszonyokat a végelszámolást megelőzően szintén felmondás és közös megegyezés útján szüntetik meg a munkáltatói megszűnést megelőzően, éppen azért, hogy a kérdés, illetve a egyáltalán a végelszámolás zavartalanul végbe mehessen.
A végelszámolási eljáráshoz tartozóan, a vonatkozó jogszabályi rendelkezések nem tartalmaznak releváns munkajogi elemeket, a normál munkaviszony lezárásához tartozó rendelkezéseken felül. A végelszámolást kizárólag akkor lehet végrehajtani, ha semmilyen kötelezettség, így a tartós passzíva, és annak munkajogi alapját képező munkajogviszony nincs. A végelszámolás alatt a cég már jellemzően nem végez gazdasági tevékenységet, csak a kötelezettségek kielégítését és a vagyon felosztást végzi el.
Hozzászólások (0)