hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi lesz a végelszámolással megszűnő kft. üzletrész-befektetésével?

  • adozona.hu

Mi lesz a sorsa végelszámolás során a végelszámolt vállalkozás más társaságban meglévő részesedésnek, ha a másik társaság nem tudja azt megvásárolni, és a megszűnő kft. tulajdonosai sem tartanak igényt az üzletrészre? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adószakértő, mérlegképes könyvelő szakértőnk válaszolt.

"Végelszámolással megszűnő "A" Kft. (egyszemélyes) 28 százalékos részesedéssel rendelkezik "B" Kft.-ben. Az üzletrésznek mi lesz a sorsa a végelszámolás során a két kft. vonatkozásában, ha azt "A" Kft. nem tudja értékesíteni, és "B" Kft. saját tőke hiányában nem tudja visszavásárolni? Hogyan lehet rendelkezni a záróvagyon-felosztási javaslatban, ha a megszűnő kft. tulajdonosa nem tart igényt az üzletrészre? Van-e valamilyen adó- vagy illetékfizetési kötelezettség, és a záró beszámolóban hogyan kell szerepeltetni az üzletrészt? "A" Kft.-ben 500 ezer forint jegyzett tőke és 500 ezer forint pótbefizetés van, ha ezt nem haladja meg a végelszámoláskor a tulajdonosnak kiadott összes érték, akkor nincs semmilyen adókötelezettség?" – sorolta kérdéseit olvasónk.

A kérdés szerinti esetben „B” Kft.-ben az „A” Kft. tulajdonrészének megfelelő törzsbetét összegével le kell szállítani a törzstőkét (Ptk. 3:176. §). A számviteli törvény (Szt.) kimondja, hogy a tőkekivonással megvalósított jegyzett tőke leszállításához kapcsolódóan – a jegyzett tőke leszállításával arányos – tőketartalékot és eredménytartalékot is ki kell vonni. Azaz, az „A” Kft. részesedése megszűnik, az erre eső többletvagyont – ha van – megkapja.

„B” Kft. vagyoni helyzetéről annyi derül ki a kérdésből, hogy nincs pénze a szóban forgó üzletrész megszerzésére.  Ebből még nem feltétlenül következik az, hogy a saját tőkéje kevesebb, mint a jegyzett tőke, de az sem, hogy az eredmény- és a tőketartalék negatív.

Így ha „B” Kft. saját tőkéje a jegyzett tőkét meghaladja, akkor a jegyzett tőke leszállításával arányos tőketartalék és eredménytartalék is megilleti a tulajdonost, jelen esetben „A” Kft.-t. Ideális esetben a tulajdonolt társaság bevont üzletrészére jutó eredmény- és tőketartalék valamilyen módon – pénzben, eszközben (tárgyi eszköz, áru stb.) – kiadható. (Ha „A” Kft. nem pénzben kapja meg a „járandóságát”, hanem mondjuk tárgyi eszközben, úgy felmerülhet áfafizetési kötelezettség, ezt „B” Kft. átvállalhatja, de adólevonási jogával is élhet).

Ekkor „A” Kft.-nek a részesedés könyv szerinti értékét rendkívüli ráfordításként kell elszámolnia (ezzel szemben szerepel/nén/ek a tőkekivonáskor átvett eszközök – az átadó által közölt, számlázott értéken – rendkívüli bevételként). 

Amennyiben a saját tőke kevesebb, mint a jegyzett tőke összege, a törzstőke tőkekivonással történő leszállítása esetén először a veszteség rendezése miatti törzstőke leszállításáról kell dönteni. Ha „B” Kft. saját tőkéje a jegyzett tőke alatt van, akkor a jegyzett tőke leszállításával először a veszteséget – az eredménytartalék negatív összegét – kell rendezni, majd a fennmaradó összeget vonhatja ki a kft. tulajdonosa (jelen esetben „A” Kft).

A bevont részesedés könyv szerinti értékét a rendkívüli ráfordítások között elszámolva kell a befektetett eszközök közül kivezetni a könyvelésből (Szt. 86. § (6) bekezdés f) pont), a cégbírósági bejegyzés alapján. A végelszámolás ezt követő lezárásakor a záró beszámolóban már meglévő üzletrészként nem szerepelhet. 

Az Szt. 86. paragrafusának (3) bekezdésének e) pontja szerint a tulajdonosnak rendkívüli bevételként kell elszámolni a társaság jegyzett tőkéjének tőkekivonással történő leszállításakor a bevont üzletrész névértékének fejében átvett (járó) eszközök értékét.

Amennyiben ezt „B” Kft. nem tudja sem pénzben, sem eszközben kiadni, úgy az elengedett követelést a rendkívüli ráfordítások között kell elszámolni (Szt. 86. paragrafus (7) bekezdése a) pont). A végelszámolás utolsó üzleti évéről, a számviteli törvény szerint készült beszámolóban (záró beszámoló) kimutatott eszközöket a vagyonfelosztási javaslatban az alábbiak szerint kell bemutatni:

– nem a vállalkozás tulajdonában lévő eszközök (csődtörvény 4. § (3) bekezdése szerint),

– a mérlegben kimutatott kötelezettségek (ideértve a lekötött tartalékként kimutatott kötelezettségeket is) rendezésére szolgáló eszközök,

– a tulajdonosok részére kiadandó eszközök.

„A” Kft. tőkeleszállítása „B” Kft.-t, mint jogi személy tulajdonos érinti, annak magánszemély tagjait csak közvetve. Amennyiben a társaság az üzletrésze kivonása kapcsán vagyoni értékhez (eszköz, pénz) jut, és az kötelezettségei rendezésén túl részben vagy egészben a tulajdonosok részére kiadható, akkor a vagyonfelosztási javaslatban ekként kell rögzíteni. Egyéb esetben a kötelezettségek rendezésére szolgáló eszközök közt kell figyelembe venni.

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 112. paragrafus (5) bekezdése értelmében a végelszámolást nem lehet addig befejezni, amíg a cégnek olyan ismert követelése vagy tartozása áll fenn, amelyről a vagyonfelosztási határozatban nem rendelkeztek.

Fentiekből következően a pótbefizetésről is rendelkeznie kell: azt vagy visszafizeti a társaság, vagy elengedi az érintett tag, vagy felszámolási eljárást kezdeményeznek a társasággal szemben.

Fontos, hogy a kötelezettség elengedése egyúttal ajándékozásnak is minősül, amely után – magánszemély tulajdonosok esetén – vagyonszerzési illeték megfizetésre is kötelezett a társaság.

Amennyiben a társaság megszűnésekor a tulajdonosok részére átadott vagyon nem haladja meg a vagyonrészük bekerülési értékét, illetve a visszafizetendő pótbefizetés összegét – jelen esetben ez összesen 1 millió forint –, úgy a tulajdonosoknak nem merül fel adófizetési kötelezettségük. Kivéve azt az esetet, ha a társaságnál történt tőkeemelés az eredménytartalék terhére, mert akkor ezen tőkerész erejéig az adófizetési kötelezettség beáll. A jegyzett tőke eredménytartalékból történő megemelésével szerzett üzletrész (értékpapír) ugyanis a megszerzésekor nem minősül bevételnek – azaz a szerzés (az értékpapír juttatásának) időpontjában nem kell a tulajdonosoknak személyi jövedelemadót fizetniük.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy adómentes bevételről van szó! Az adókötelezettség akkor áll be, amikor az üzletrészt a tulajdonosa elidegeníti, vagy azt bevonják, azaz amikor jövedelemhez jut ezzel összefüggésben [szja-törvény 77/A § (2) beezdés  bb) pont].

Jelen esetben a társaság végelszámolással megszűnik. A jogutód nélkül megszűnő társas vállalkozások vagyonából, a magánszemély tulajdonosok által e jogviszonyukra tekintettel megszerzett bevétel – ideértve az „A” Kft.-ben lévő üzletrész kivonásából esetlegesen származó vagyont – esetében az adót az szja-törvényneka vállalkozásból kivont jövedelmekre vonatkozó szabályai  (68. §) alapján kell megállapítani. Azaz a bevételből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított érték és a társas vállalkozás kötelezettségeiből az érintett tagra jutó rész együttes összegét, a magánszemély adóköteles jövedelmének minősül.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha a magánszemély nagyobb értéket kap a társaságtól, mint amennyibe számára a társaságban való részesedésének a megszerzése, illetve a cég megszűnésekor fennálló kötelezettségeinek reá jutó arányos része került: ez a többlet a vállalkozásból kivont jövedelem címén adóköteles.

E jövedelem megállapítása során bevételként kell figyelembe venni a jegyzett tőkének az eredménytartalékból történő megemelésével szerzett, az érintett tagra eső üzletrész értékét (67. paragrafus (9) bekezdés ad) pont). A jövedelemszerzés időpontja a végelszámolással megszűnő társaság utolsó üzleti évéről készített mérleg, zárómérleg fordulónapja (a végelszámolást lezáró beszámoló mérleg fordulónapja).

Az adót a társas vállalkozás a jövedelemszerzés időpontjára megállapítja, az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) előírásai szerint bevallja és – akkor is, ha levonásra bármely okból nem kerülhet sor – megfizeti. A kifizető a magánszemély helyett megfizetett, bevallott adót beszámíthatja a magánszeméllyel szembeni kötelezettségébe (szja-törvény 68. § (8) és (10) bekezdései).

Vagyontárgyban (mondjuk ingatlan, jármű) kiadott vagyon esetében visszterhes vagyonátruházási illetékkel is számolni kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink