hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sarkozy megadóztatná a külföldre menekült francia jövedelmeket

  • MTI

Megadóztatná az adózási okokból külföldre menekült francia jövedelmeket Nicolas Sarkozy francia államfő, ha újraválasztják a másfél hónap múlva esedékes elnökválasztáson. Az intézkedés nem vonatkozna a közel 2 millió, külföldön munkát vállaló francia állampolgárra.

"Két kategória létezik. A külföldön dolgozók és az adóügyi emigránsok" - szögezte le a jobboldali jelölt a TF1 kereskedelmi televízió hétfő esti híradójának vendégeként.

A második kategóriáról szólva hozzátette: "Azt szeretném, ha az adóztatást és az állampolgárságot összekapcsolnánk. Ugyanazt fogjuk alkalmazni, mint az amerikaiak: bevezetjük az állampolgársághoz kapcsolódó adót. Minden olyan személynek, aki csak azért ment külföldre, hogy ne Franciaországban kelljen adót fizetnie, be kell majd vallania a francia hatóságoknak, hogy mennyi adót fizetett külföldön. Ha ez alacsonyabb, mint amit a tőkejövedelme után Franciaországban fizetett volna, akkor befizettetjük vele a különbözetet" - magyarázta Sarkozy. "A külföldön munkát vállalóknak azt üzenem: számukra nem változtatunk semmit" - tette hozzá.

A francia tömegtájékoztatási eszközök szerint a jobboldali jelölt az ötletet Jean-Luc Mélenchonnak, a szélsőbaloldali Baloldali Front elnökjelöltjének programjából vette át, hogy maga mellé állítsa a baloldali választók egy részét. Jérome Cahuzac, a nemzetgyűlés pénzügyi bizottságának szocialista elnöke 2010-ben és 2011-ben hasonló jellegű törvényjavaslatokat terjesztett a nemzetgyűlés elé.

Hírmagyarázók szerint Sarkozy célja elsősorban a magas jövedelmek megadóztatásáról a médiában korábban kialakult vita felélesztése volt, miután a szocialista jelölt, Francois Hollande ígéretét az évi egymillió euró feletti jövedelmek 75 százalékos adójáról pozitívan fogadta a közvélemény.

A modellként szolgáló amerikai gyakorlat viszont éppen abban tér el Sarkozy javaslatától, hogy Washington minden, a világ bármely országában élő amerikait megadóztat azon oknál fogva, hogy amerikai állampolgár.

Az állampolgársághoz kötődő adóztatás franciaországi megvalósításnak azonban jelenleg több akadálya is van. Először is mind a 27 uniós tagállamnak bele kell egyeznie a jelenleg érvényben lévő adózási szabályozás megváltoztatásába, amelynek lényege, hogy az Európai Unióban az adókötelezettség nem az állampolgársághoz, hanem a tartózkodási hely szerinti országhoz kötött. Ezenkívül Párizsnak újra kellene tárgyalnia a 130 országgal aláírt adóegyezményeit, amit nem valószínű, hogy azok az államok elfogadnának, amelyek ennek következtében adóbevételektől esnének el a jövőben.  

Michel Barnier francia uniós biztos ugyanakkor úgy vélte, hogy "adózási szempontból korrekt és morálisan igazságos" a köztársasági elnök javaslata. "Nem hiszem, hogy ez az ötlet sérti vagy ellentmond az európai szabályozásnak" - mondta Barnier kedden a BFM-Business francia gazdasági rádióban. Szerinte az Egyesült Államok mellett Nagy-Britanniában is létezik hasonló adónem.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő tárgyi eszköz beszerzés és támogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink