hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit tehetünk, ha a munkaviszony megszüntetése indokolt lenne, de akadályokba ütközünk?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Örökzöld kérdés, hogy mely módon szüntethető meg a munkaviszony a felek által, amennyiben a munka törvénykönyve a megszüntetés lehetőségét valamely fél részéről kizárja. Tényleg nem lehetséges a munkaviszony megszüntetése, vagy csak korlátokba ütközünk? Cikkünkben munkáltatói és munkavállalói szempontból is körbejárjuk e kérdést.

Munkáltatói felmondási lehetőségek felmondási tilalom idején

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. §-a alapján a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság, a szülési szabadság, az apasági szabadság, a szülői szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a tényleges önkéntes tartalékos katonaiszolgálat-teljesítés, a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és az 55. § (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülés (gondozói munkaidő-kedvezmény) tartama alatt. Ezen időszakokban tehát felmondással a munkaviszony nem szüntethető meg jogszerűen.

Annak azonban nincsen akadálya, hogy a felek a munkaviszonyt közös megegyezéssel szüntessék meg, melyhez ráadásul bármely feltételt is hozzászabhatnak. A munkavállaló számára e mellett így adható többlet végkielégítés vagy akár munkaeszköz-tulajdonjog (például autó, telefon tulajdonjoga). A munkaviszony közös megegyezés keretében történő megszüntetésének bírósági úton való megtámadása pedig jellemzően kevés sikerrel jár.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

Járható út lehet e mellett az azonnali hatályú felmondás is. A munkáltató a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi (például a munkáltató üzleti titkát felfedi), vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi (például a munkáltató elvárásaival nyíltan szembehelyezkedik: BH2023.250.).

Az azonnali hatályú felmondás munkáltató általi indokolása szerinti minősítés a bíróságot ugyanakkor nem köti. Az intézkedés jogszerűségének vizsgálata arra terjed ki, hogy a munkáltató döntésében felhozott magatartás megfelel-e a törvény rendelkezésének. A munkavállaló kötelezettségszegése súlyosságának értékelésekor figyelembe kell venni a munkavállaló munkáltató szervezetében elfoglalt helyzetét, ellátott (esetlegesen vezető) munkakörét, illetve a kötelezettségszegése lehetséges hatásait (BH 2023.136.).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a felmondási korlátozás további részleteit.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink