adozona.hu
Mit tehetünk, ha a munkaviszony megszüntetése indokolt lenne, de akadályokba ütközünk?
//adozona.hu/munkajog/munkaviszony_megszuntetese_akadaly_indokolt_APE2FY
Mit tehetünk, ha a munkaviszony megszüntetése indokolt lenne, de akadályokba ütközünk?
Örökzöld kérdés, hogy mely módon szüntethető meg a munkaviszony a felek által, amennyiben a munka törvénykönyve a megszüntetés lehetőségét valamely fél részéről kizárja. Tényleg nem lehetséges a munkaviszony megszüntetése, vagy csak korlátokba ütközünk? Cikkünkben munkáltatói és munkavállalói szempontból is körbejárjuk e kérdést.
Munkáltatói felmondási lehetőségek felmondási tilalom idején
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. §-a alapján a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság, a szülési szabadság, az apasági szabadság, a szülői szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a tényleges önkéntes tartalékos katonaiszolgálat-teljesítés, a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és az 55. § (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülés (gondozói munkaidő-kedvezmény) tartama alatt. Ezen időszakokban tehát felmondással a munkaviszony nem szüntethető meg jogszerűen.
Annak azonban nincsen akadálya, hogy a felek a munkaviszonyt közös megegyezéssel szüntessék meg, melyhez ráadásul bármely feltételt is hozzászabhatnak. A munkavállaló számára e mellett így adható többlet végkielégítés vagy akár munkaeszköz-tulajdonjog (például autó, telefon tulajdonjoga). A munkaviszony közös megegyezés keretében történő megszüntetésének bírósági úton való megtámadása pedig jellemzően kevés sikerrel jár.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
Járható út lehet e mellett az azonnali hatályú felmondás is. A munkáltató a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi (például a munkáltató üzleti titkát felfedi), vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi (például a munkáltató elvárásaival nyíltan szembehelyezkedik: BH2023.250.).
Az azonnali hatályú felmondás munkáltató általi indokolása szerinti minősítés a bíróságot ugyanakkor nem köti. Az intézkedés jogszerűségének vizsgálata arra terjed ki, hogy a munkáltató döntésében felhozott magatartás megfelel-e a törvény rendelkezésének. A munkavállaló kötelezettségszegése súlyosságának értékelésekor figyelembe kell venni a munkavállaló munkáltató szervezetében elfoglalt helyzetét, ellátott (esetlegesen vezető) munkakörét, illetve a kötelezettségszegése lehetséges hatásait (BH 2023.136.).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a felmondási korlátozás további részleteit.
Hozzászólások (0)