hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Igazolatlan távollét kezelése munkaidőkeretben

  • adozona.hu

Miként számoljon a munkáltató, ha a munkaidőkeretben dolgozó munkavállaló igazolatlan távolléttel és túlórával is rendelkezik? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a munkavállaló tizenkéthavi munkaidőkeretben dolgozik. A keret során keletkezett neki túlórája (nem rendkívüli). Mi a teendő, ha közben van neki igazolatlan távolléte? Ezt az időt az elszámolási időszakon belül hozzá kell adni ledolgozott munkaórák számához, vagy figyelmen kívül kell hagyni, mert ezt nem lehet ledolgoztatni a munkavállalóval és megmarad neki a keret közben keletkező túlóra?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nézzük hogyan szabályozza ezt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.törvény (Mt.)!

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

93. § (1) A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja.

(2) A munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapulvételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni.

(3) A munkaidő (2) bekezdés szerinti meghatározásakor a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni. Munkaidő-beosztás hiányában a távollét tartamát a napi munkaidő mértékével kell figyelmen kívül hagyni vagy számításba venni.

Két kommentárban is megnéztem, melyek így magyarázzák:

Amennyiben a munkaidőkeret tartama alatt a munkavállaló távol van, és nem végez munkát, úgy a távollét tartamát (azt a munkanapot, amikor a munkavállaló távol van) a munkáltató választása szerint

a) figyelmen kívül hagyja – azaz úgy tekinti, mintha ez a nap nem lenne része a munkaidőkeretnek, amely esetben a munkaidőkeret vége egy munkanapnyival tovább tart (például a tervezetten 2019. augusztus 3-án záródó munkaidőkeret 2019. augusztus 6-án zárul); vagy

b) az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével elszámolja – azaz, ha a munkavállaló aznapi beosztás szerinti munkaideje 12 óra volt, akkor a munkaidőkeretben beosztható órák számát 12-vel csökkenti, és a távollét típusa alapján 12 órára számol el díjazást/fizetés nélküli távollétet.

Egy másik kommentár szerint azonban a keret nem hosszabbodik meg, hanem arányosan lecsökken. A jog már csak ilyen.

Én azt javaslom, hogy az első verziót vegyék alapul, azaz a keretet hosszabbítsák meg és annak lejártakor számoljanak el, és nézzék meg keletkezett-e rendkívüli munkavégzés.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Pénznyeremény

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink