hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen jogai vannak a kismamának a várandóssága alatt a munkahelyén?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Sok kismama vár a várandósság bejelentésétől a munkahelyén, mondván félnek a kirúgástól annak ellenére, hogy felmondási védelem illeti meg őket. Nehezen jutnak el a kötelező vizsgálatokra, szabadságokat használnak el, táppénzre mennek, túlóráznak helyette. Sokan folytatják a fizikailag is akár megterhelő munkát, mert táppénzre nem akarnak menni, kell a havi bér, a munkáltató azonban nem veszi figyelembe a kötelezettségeit. A várandós kismama védelmére több olyan jogszabály vonatkozik, amit munkáltatóként be kell tartani. Cikkünkben ezeket az előírásokat mutatjuk be.

Felmondási védelem

A kismamák számára a legfontosabb kérdés, hogy elküldhetők-e várandósan.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. § (3) bekezdés értelmében:

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) az apasági szabadság,
d) a szülői szabadság,
e) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés,
g) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és
h) az 55. § (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülés

tartama alatt.

Többféle távollétet megkülönböztet a paragrafus, amikor nem szüntethető meg a munkaviszony felmondással. Számunkra most a várandósság és az emberi reprodukciós eljárás a releváns. Most nyáron egy álhír – nevezzük rémhírnek – kezdett el terjengeni, miszerint a várandós kismama táppénz alatt elküldhető, nincs már védelem. Több ilyen kérdés érkezett hozzám, nem megbízható portálokon cikkek is jelentek meg. Nagyon fontos kiemelni, hogy várandósság alatt felmondással a munkaviszony nem szüntethető meg, mindegy, hogy táppénzen van-e az illető vagy sem.

Próbaidő alatt azonnali hatályú felmondás történik, amely egy másik típusú megszüntetési forma. A várandósság miatt ekkor sem szüntethető meg a munkaviszony, ellenben ilyenkor nem kell indokolni, nem is szokás, így nehezen bizonyítható, hogy a várandósság miatt küldték el a munkavállalót.

Fontos pont még az alábbi: (5) A munkavállaló a (3) bekezdés a) és g) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja.

Érdemes tehát előre megtervezni a várandósság bejelentését, hiszen, ha közölt, akkor biztosan megilleti a munkavállalót a felmondási védelem.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti többek között a kötelező vizsgálatokra, valamint a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó előírásokat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink