hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Karácsonyi ünnepek alatti munkavégzés – mire figyeljen a munkáltató?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Ismét ünnepek közelednek, amelyekhez kapcsolódóan szigorú munkavégzési és elszámolási szabályok érvényesülnek. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be érthető módon. Lássuk, a munka törvénykönyve mely szabályai a legfontosabbak!

Ezek a korlátok érvényesülnek a munkaidő-beosztásnál

A munkaszüneti napokat törvény határozza meg. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 102. §-a szerint munkaszüneti napnak minősülnek január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. napjai. Ezen napokon tehát a munkavégzés fő szabály szerint nem megengedett.

Az Mt.-ben meghatározott munkaszüneti napra rendes munkaidő kizárólag akkor osztható be, ha a munkavállaló foglalkoztatása a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben, az idényjellegű, a megszakítás nélküli, társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, vagy külföldön történő munkavégzés során történik. Munkaszüneti napon általában csak annak a munkavállalónak rendelhető el rendkívüli munkaidő, aki egyébként munkaszüneti napon rendes munkaidőben is foglalkoztatható. Emellett nem korlátozott a rendkívüli munkaidő elrendelése baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében. Látható tehát, hogy munkaszüneti napon lényegesen szigorúbb feltételek mellett lehet foglalkoztatni.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, miért van az ünnepnapoknak az elszámolás szempontjából a munkáltató számára külön jelentősége.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink