hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaidő és szabadság készenléti munkakörben

  • adozona.hu

Készenléti jellegű munkakör esetén mennyi lehet a napi munkaidő, miként kell kiadni a pihenőidőt és a szabadságot? Olvasónk kérdésére dr.Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.

Olvasónk a következőkben foglalta össze problémáját: "A munkáltatóm teljes munkaidős bejelentés mellett a napi munkaidőt 12 órában határozta meg. A készenléti jellegű munkakörre tekintettel a beosztás szerinti munkaidőt legfeljebb 24 órában, a heti munkaidőt 72 órában határozta meg. A munkáltató 3 havi időkeretben foglalkoztat. Mivel 24/48 munkarendben (munkaidő/pihenőidő) dolgozunk, így a havi munkaidő 240-264 óra között változik havonta. A folyamatos munkarendből adódóan én 3 nap alatt 24 órát dolgozom, és 48 órám van, hogy kipihenjem magam a következő munkanapra. Egy normál munkarendben dolgozó 3 nap alatt szintén 24 órát dolgozik és 48 óra pihenő idő illeti meg. Viszont neki van egy szombati heti pihenőnapja és egy vasárnapja azaz 2 x 24 = 48 órája, ami az én esetemben teljesen elvész. Ez alapján semmilyen pótlék, illetve kompenzáció nem jár nekem? A szabadság-elszámolás tekintetében a munkáltató az éves szabadnapjaim számát a szerződés szerinti napi 12 órával szorozza, viszont a szabadság kiadása során a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaóráimmal, azaz 24 órával csökkenti, ebből adódóan viszont fele annyi szabadnapot biztosít, mint amennyi szerintem törvényileg megilletne. Ez így helyes, vagy ha téved, akkor, hol van az ő elszámolásában a hiba. illetve mit kellene kijavítania? A törvény az alap- és pótszabadságok számát munkanapban határozza meg. Kérhetem a munkáltatómat, hogy mivel minden beosztás szerinti munkanapon 24 órát dolgozunk, a szabadságunkat ne órában tartsa nyilván, hanem munkanapban, és abban is adja ki, illetve számolja el? Ön szerint ez által kiküszöbölhető lenne ez a fajta „szabadságfelezés”? "

Készenléti jellegű munkakör esetén a napi munkaidő a felek megállapodása alapján valóban legfeljebb napi 12 órára emelhető - szögezte le válaszában szakértőnk.

A munkavállalót hetenként 2 pihenőnap illeti meg, azonban a munkaidőkeretre tekintettel ezek egyenlőtlenül is beoszthatók. A heti pihenőnapok helyett lehetőség van arra is, hogy hetenként legalább 48 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidőt biztosítson a munkáltató. Sőt, munkaidőkeret esetén (egyenlőtlen munkaidő-beosztásra tekintettel) jogszerű, ha a munkavállalónak hetenként legalább 40 órát kitevő és egy naptári napot magába foglaló megszakítás nélküli heti pihenőidőt biztosít a munkáltató (ebben az esetben a munkaidőkeret átlagában kell legalább heti 48 óra heti pihenőidőt biztosítani).

Azaz erre tekintettel a törvény nem biztosít külön kompenzációt. Annyi garanciális szabály érvényesül, hogy ha a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére vasárnapra rendes munkaidőt osztottak be, számára a közvetlenül megelőző szombatra rendes munkaidő nem osztható be.

A szabadság órában történő elszámolása során például ha 30 munkanap szabadsággal rendelkezik az adott évben, abban az esetben 30 x 12 = 360 óra szabadsága van. Ha pedig 2 munkanap szabadság kiadása esetén 24 órában végezne munkát a munkaidő-beosztása alapján, 2 x 24 órában kell elszámolni és nyilvántartani a szabadságát, így a 312 óra szabadsága marad.

Azaz a munkáltató számítása helyes.

Amennyiben általános teljes napi munkaidő alapján kerülne sor a foglalkoztatására, ugyanez a szabály érvényesülne: 30 munkanap szabadság esetén 30 x 8 = 240 óra szabadsága van. Ha pedig 2 munkanap szabadság kiadása esetén 12 órában végezne munkát a munkaidő-beosztása alapján, 2 x 12 órában kell elszámolni és nyilvántartani a szabadságát. Így a munkavállalónak 216 óra szabadsága marad.

A szabadság kiadása során a munkáltató választhat a munkanapban, illetve órában történő kiadás és elszámolás között, azonban végeredményként egyik számítási mód miatt sem érheti hátrány a munkavállalót.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink