adozona.hu
Saját termés értékesítése: idénymunka vagy alkalmi munka lehet?
//adozona.hu/munkajog/Sajat_termes_ertekesitese_idenymunka_vagy_a_O8K4DQ
Saját termés értékesítése: idénymunka vagy alkalmi munka lehet?
Családi gazdaság, dinnyét termeszt. A megtermelt dinnyét kizárólag maguk értékesítik, különböző értékesítési helyeken, mástól nem vásárolnak fel dinnyét, csak a saját termésüket adják el. Van munkaviszonyos dolgozójuk is az értékesítésre, de egyszerűsített foglalkoztatottakat is alkalmaznak eladásra, illetve szedésre. Az egyszerűsített foglalkoztatásnál alkalmazható-e – a mezőgazdasági munka miatt – a napi 500 forintos járulék? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény 2. paragrafusának 1. pontja szerint mezőgazdasági idénymunka a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével – feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.
A dinnyeszedés a fentiek alapján egyértelműen mezőgazdasági idénymunkának minősül, így ebben az esetben a munkáltató által fizetendő közteher mértéke a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként 500 forint. A gyümölcsértékesítés azonban – szakértőnk megítélése szerint – nem tartozik bele a fogalomba, abban az esetben sem, ha saját termést adnak el, ugyanis maga a tevékenység (értékesítés) nem minősül idénymunkának.
Annak azonban természetesen nincs kizáró oka, hogy alkalmi munkára irányuló munkaviszonyt létesítsenek az értékesítővel, napi 1000 forint közteher megfizetése mellett.
Hozzászólások (2)
Tisztelt Kérdező!
Sajnos én nem találtam meg azt a jogszabályi rendelkezést, mely tiltja, hogy az őstermelő értékesítés céljából foglalkoztasson alkalmi munkavállalót. Amennyiben azonban valóban így van, abban az esetben sem lenne lehetőség az utólagos orvoslásra: a munkavállaló dolgozott, azért munkabért kapott, a közterhet befizették, az adóbevallások benyújtásra kerültek. A jövőre nézve azonban azt javaslom, hogy a Nébihtől szerezzenek be egy írásos állásfoglalást, kérve azon jogszabályhely megjelölését, mely tilalmazza az alkalmi munkavállaló által történő árusítást. Üdvözlettel: Hajdu-Dudás Mária
Tisztelt Szakértő!
Tavaly ellenőrizték egyik őstermelőnket az árusító helyén. Egyszerűsített foglakoztatásra volt lejelentve az alkalmi munkavállaló 6-os kóddal, 1000.-Ft-os napi közteher mellett.Azt az információt kaptuk a Nébih-től, (az ő felügyeletük alá tartoznak az őstermelők)hogy mezőgazdasági munkára alkalmazhatnak munkavállalót, de árusításra nem, mivel kizárólag ők árulhatják a saját termésüket. Ebben az esetben akkor mi a teendő?
Válaszát előre is köszönöm!