hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjügyek, Munka törvénykönyve: szakszervezeti követelések

  • adozona.hu
1

Levélben követelik régi jogaikat az új kormánytól a szakszervezetek, de érdemi párbeszéddel a Munka törvénykönyve mielőbbi felülvizsgálatát, a megszüntetésre ítélt korkedvezményes nyugdíj megmentését, valamint a korengedményes lehetőség újraélesztését is elvárják a döntéshozóktól.

Érdemi együttműködést követelnek a szakszervezetek az új kormánytól, s a szakmai párbeszédet a Munka törvénykönyve (Mt.) azonnali közös felülvizsgálatával kezdenék. Erre hamarosan levélben is felhívják a miniszterelnök figyelmét, beiktatása után elküldik neki az együttműködésre vonatkozó ajánlatukat, feltételeiket és követeléseiket – közölte Székely Tamás, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), valamint a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke. 

Elsők között követelik az Mt. korrekcióját, amelyet egyre több szakszervezet, egyre élesebben kritizál, mert annak európai normákkal ellentétes, kizárólag a munkaadóknak kedvező tartalma miatt emberek százezrei dolgoznak totálisan kiszolgáltatva.  A kormány ráadásul az elmúlt években még a szakszervezeti védelemtől is megfosztotta volna a dolgozókat, hiszen azzal, hogy drasztikusan megnyirbálta az érdekvédelem jogait, egyértelműen a mozgalom megbénítása volt a cél - állítja az elnök.

Az ASZSZ különösen fontosnak tartja a korkedvezményes nyugdíjrendszer megmentését - amelyet éppen ez év végén tervez megszüntetni a kormány -, és a már nem létező korengedmény visszaállítását. Székely a vegyipar, a gázipar és a közlekedés terén történtekkel indokolja a kedvezmények szükséges életben tartását: csak ebben az ágazatban 2013-ban 5 ezer ember került utcára, s a tendencia máris folytatódik. Ugyanis az Egyesült Vegyiműveknél, a Douwe Egbertsnél, a Michelinnél és több más cégnél is bejelentett gyárbezárás miatt megint több ezren maradnak munka nélkül, holott egy jól kidolgozott korengedményes nyugdíjrendszerrel sokukat meg lehetne menteni a munkanélküliségtől.

Az elnök hangsúlyozza, a szakszervezeteknél tudják, hogy a döntéshozók valamiért irtóznak a kedvezményes nyugdíj – mi több, magától a nyugdíjnak is a – fogalmától, ezért a mozgalom szakértői "foglalkoztatáspolitikai eszközre" keresztelték azt a megoldást, amellyel életben lehet tartani a kedvezményt. Ezt is a törvényhozók rendelkezésére bocsátanák, mint ahogy néhányszor már meg is tették. A konföderáció különösen érintett e kérdésben, hiszen a vegyiparban, a gumigyártás és a közlekedés területén folyamatos műszakban dolgozók nagy része meg sem éri az öregségi nyugdíjkort. A szakszervezet ezt az  állítását az ágazaton belül készített hivatalos egészségügyi felméréssel, s annak lesújtó eredményével is alá tudja támasztani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Budavári Tamás

Hol van itt új kormány??? És..., miben is újultak meg a "cikkcakk-szervezetek"?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fizetés nélküli szabadság megszakítása utáni táppénz

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Cserepótló ingatlan, illeték

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Szálláshely-szolgáltatás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink