hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkavégzés helye: nem szükségszerű elem a szerződésben

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A hatályos szabályok szerint a munkaszerződésben a munkavállaló munkahelye nem szükséges tartalmi elem: ez azt jelenti, hogy bár megjelölését előírja a törvény, azonban ha ezt elmulasztják a felek, a kisegítő szabály szerint munkahely az a hely, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi. A munkavégzési helynek, míg változatlanul végezzük feladatainkat, nincs igazi jelentősége. A felek aláírják a munkaszerződést, és talán egészen addig ki sem húzzák a fiókból, míg a munkáltatóban fel nem merül az igény a megszokottól eltérő helyen történő foglalkoztatásra. Ekkor jöhetnek a meglepetések.

A munkavégzés helye: Debrecen, Vinum u. 007.

A munkavállaló szorgosan végzi munkáját, amikor egy napon a munkáltató bejelenti, hogy a jól megszokott, hangzatos nevű kis utcából áthelyezi a székhelyét egy 20 km-rel távolabb lévő kisvárosba. A munkavállaló számára – figyelemmel arra, hogy az állandó lakóhelye a másik irányban van, további 30 km-rel távolabb – ez az 50 km nagy kényelmetlenséget jelentene, így nem tudna az új székhelyen munkát végezni. Hogyan tovább? Kinek kell lépnie?

Abból kell kiindulni, hogy a munkaszerződésben rögzített állandó munkahely módosításához mindig a felek egybehangzó akaratnyilatkozatára van szükség, hasonlóan ahhoz az esethez, amikor a munkaszerződésben munkavégzési hely nem került rögzítésre, és a munkavállaló szokásosan egy helyen végzi a munkáját. Ezt egyébként a gyakorlat alapján, néhány hetet követően egyértelműen meg lehet határozni.

Azaz, ha a munkáltatónak megváltozik a székhelye, amire figyelemmel meg kívánja változtatni a munkaszerződésben megjelölt munkavégzési helyet, ahhoz mindenképpen szükség van a munkavállaló hozzájárulására. Ez pedig szükségszerűen együtt jár a munkaszerződés módosításával.

Ilyenkor a munkáltató felajánlja az új munkahelyen történő munkavégzés lehetőségét, és majd a munkavállaló eldönti, hogy ezt az ajánlatot elfogadja vagy elutasítja.

Amennyiben a dolgozó nem járul hozzá, akkor a munkáltató a felmondás szabályai szerint (mivel nem tudja foglalkoztatni a munkavállalót) kénytelen lesz megszüntetni a munkaviszonyt, felmondási idő és végkielégítés fizetése mellett. Ezt írásban kell megtennie, olyan pontos, jogszerű indokolással ellátva, hogy ha azzal szemben a munkavállaló bírósághoz fordul, tudja bizonyítani a leírtakat.

Nagyon lényeges: a korábbi ítélkezési gyakorlat szerint, ha a munkavégzés helyének változása csekély mértékű volt (pl. a munkáltató a székhelyét áthelyezte Budapesten a XI. kerületből a XIV. kerületbe), akkor a munkáltató jogszerűen utasíthatta a munkavállalót az új székhelyen történő munkavégzésre.

Ezzel szemben, a hatályos szabályok szerint a munkahely adott városon belül történő módosításához is szükség van a munkaszerződés módosítására.

Más a helyzet, ha a munkavégzés helye a munkáltató mindenkori székhelye

Amennyiben a munkavállaló munkaszerződése ezt tartalmazza, aláíráskor számolnia kellett azzal, hogy a székhely megváltozása egyben munkavégzési helyének megváltozásával is együtt jár.

Hasonló a helyzet, ha a munkahelyben akként állapodtak meg, hogy az pl. Hajdú-Bihar megye. Ilyenkor a munkavállaló nem mérlegelhet, kénytelen tudomásul venni a változást, és ezentúl reggelente másfelé venni az irányt. Ha ezt bármely okból nem tudja elfogadni, ő lesz kénytelen felmondással megszüntetni a munkaviszonyát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a telephelyen, a „változó” munkahelyen és a kiküldetésben történő munkavégzés egyes szabályait!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
 

A HVG Munkajog 2017 konferenciáján első kézből tudhat meg mindent a legfrissebb változásokról, dr. Pál Lajos tolmácsolásában! A részletekért kattintson.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink