adozona.hu
Kérdések és válaszok a szülői, apasági, gondozói szabadság kiadásával kapcsolatosan
//adozona.hu/munkajog/Mt_szabadsag_apai_szabadsag_szuloi_szabadsa_UDUR08
Kérdések és válaszok a szülői, apasági, gondozói szabadság kiadásával kapcsolatosan
2023. január 1. napjával új szabadságjogcímek jelentek meg a munka törvénykönyvében, melyek részben visszaható hatállyal is rendelkeznek. Számos kapcsolódó kérdés felmerül tehát, melyek tisztázása indokolt lehet. Az alábbiakban ezen kérdésekre keressük a válaszokat.
Ezek az új szabályok
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 118/A §-a alapján a munkavállalót gyermeke hároméves koráig negyvennégy munkanap szülői szabadság illeti meg. A szülői szabadság igénybevételének feltétele, hogy a munkaviszony egy éve fennálljon.
További munkajogi témájú írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. |
Az Mt. 118. § (4) bekezdése alapján az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig tíz munkanap szabadságra (a továbbiakban: apasági szabadság) jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. Az apasági szabadságra a munkavállaló akkor is jogosult, ha a gyermeke halva születik, vagy meghal.
Az Mt. 55. § (1) bekezdése alapján a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozás céljából évente legfeljebb öt munkanapra. A (3) bekezdés szerint pedig az (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülést a jogosult kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell biztosítani. A súlyos egészségi ok fennállását, és a gondozás indokoltságát a gondozásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, kötelező-e a szabadságot kiadni, érvényesül-e visszamenőleges hatály a tavalyi évre vonatkozóan, kötelező-e a munkavállalót a változásról tájékoztatni!
Hozzászólások (0)