hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eltérés az Mt.-től – a munkáltató mutatóit javító lehetőségek

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munka törvénykönyve számos lehetőséget biztosít a munkáltató számára, hogy a munkavállalóval fennálló jogviszonyt a cég sajátosságaihoz igazítsa. A törvény több olyan, kevésbé szembetűnő rendelkezést tartalmaz, mely a munkavállaló számára tényleges hátrányt nem okoz, miközben a munkáltató mutatói jelentős javulást eredményezhetnek.

A fentiek nem azt jelentik, hogy rákényszerítjük a munkavállalót arra, hogy minden szóba jöhető jogáról mondjon le, hanem azt, hogy – őt félként kezelve – megtárgyaljuk vele a lehetőségeket. Ha valamihez nem szívesen járulna hozzá, akkor a másik oldalon ösztönözzük valamiféle többletjuttatással.

Ellenkező esetben a munkavállalónak nemcsak csökkenhet a teljesítménye, de az "erőszakos" eljárás akár a jogviszony megszüntetését is eredményezheti. A közel 50 féle eltérési lehetőségből a legfontosabbakat ismertetjük.

Szabadság kiadása: 14 egybefüggő nap, pótszabadság átvitele

A szabadságot a törvény előírása szerint úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. A 14 napba beleszámít a heti pihenőnap, a munkaszüneti nap, az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap is.

Ezt számos munkáltató nem tudja megoldani, megoldást számukra az jelenthet, ha kérik a munkavállaló írásbeli hozzájárulását ahhoz, hogy e szabály munkaviszonyukban ne kerüljön alkalmazásra. Beleegyezés esetén a munkaadó mentesülni fog e kötelezettsége alól, és rugalmasabban tud rendelkezni a szabadság kiadása körében (figyelembe véve továbbra is, hogy a munkavállaló az éves szabadságából 7 munkanappal maga rendelkezik).

A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. Amennyiben azonban a munkavállaló hozzájárul, és a munkáltatóval az adott naptári évre külön megállapodást köt, az életkor szerinti pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki. Bár ez túl sok napot jelent, mégis megoldást jelenthet a munkáltatók számára, ha nagyon "beszorítja" őket az idő. Ráadásul a gyakran alkalmazott, ám jogszerűtlen pénzbeli megváltást is tudják legalizálni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a 60 perces ebédidőre, az osztott munkaidőre, a felmondás kizárására, a hosszabb felmondási időre, valamint az egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazására vonatkozó főbb rendelkezéseket! 

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink