adozona.hu
Itt vannak a válaszok a munkaidőkeretes foglalkoztatásról
//adozona.hu/munkajog/Minden_amit_tudni_kell_a_munkaidokeretben_f_BWIO0X
Itt vannak a válaszok a munkaidőkeretes foglalkoztatásról
Hány órára osztható be egy napra a munkavállaló munkavégzésre? Kell-e bérpótlékot fizetni a szombati és vasárnapi munkavégzésért? Egyenlőtlen munkaidő-beosztás és órabéres díjazás esetén hogyan alakul a munkabér összege? – bombázzák kérdéseikkel az olvasók az Adózóna.hu-t.
A munkaidőkeret a munkavállaló által teljesítendő munkaidő meghatározási módja. Lényege, hogy a munkáltató a teljesítendő munkaidőt egy hosszabb időegység alapulvételével írja elő a munkavállaló számára.
A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni.
Azaz az adott munkaidőkeretben a munkavállalónak ugyanannyi lesz a ledolgozandó munkaideje, mint az általános munkarendben (hétfőtől péntekig, a teljes munkaidőt egyenlően beosztva) dolgozó munkavállalónak, azonban a heti munkaidőt a munkaidőkeret átlagában kell teljesítenie.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk, milyen nyilvántartási, javadalmazási, munkaügyi szabályokat kell betartaniuk a munkáltatóknak munkaidőkeret alkalmazásakor.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (5)
Kedves Ildikó,
az Mt. 93.§ (3) szerint a munkaidő meghatározásakor a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni (első megoldás) vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni (második megoldás). Üdvözlettel: Hajdu-Dudás Mária
Tisztelt Szakértő!
Szeretném megtudni, hogy az Mt-ben konkrétan hol van leírva az, hogy a munkavállaló távollétének figyelembe vételére a munkaidő teljesítésének megállapításakor KÉT megoldás is lehetséges.
Köszönettel: K.Ildikó
Én is egy aprócsak kiegészítéssel, plussz inforációval élnék. Nálunk több munkaidőkeretes dolgozó van melyeknek munkaidő nyilvántartását Online munkaidő nyilvántartó rendszerrel végezzük. Tudja kezelni a munkaidő keretes dolgozókat, illetve számolja a munkaidőkeret feletti túlórát is.
Ajánlom mindenki figyelmébe! www.olmunkaido.hu oldalaon lehet regisztrálni.
Kedves Ildikó,
a munkarendet a munkáltató állapítja meg. A munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. Ettől a szabálytól azonban eltérhet a munkavállaló javára. Azaz annak nincs kizáró oka, hogy a munkavállalók egymás között megbeszéljék a munkaidő beosztását, és javaslatként azt írásban átadják a munkáltatónak, aki az elfogadást vagy módosítást követően közli minden munkavállalóval, betartva az ide vonatkozó rendelkezéseket.
Még két apró megjegyzés: munkaidő-beosztást a munkáltatónak legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni. Amennyiben ilyen közlésre nem kerül sor, az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó. A másik, hogy az új Ptk-val összhangban a beosztást közöltnek kell tekinteni, ha azt a helyben szokásos és általában ismert módon teszi közé a munkáltató. Így pl. kifüggesztheti a faliújságra, vagy e-mail útján is kiküldheti. Üdvözlettel: Hajdu-Dudás Mária
Tisztelt Szakértő!
Dönthet úgy a munkáltató, hogy a keret beosztást a dolgozókra bízza (némi szabadságot adva ezzel, hogy mindenki úgy jöjjön be, ahogy ideje engedi) természetesen betartva az egyéb rendelkezéseket, vagy ezt kizárólag a foglalkoztató szerkesztheti meg?
Üdvözlettel: P. Ildikó