hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt vannak a válaszok a munkaidőkeretes foglalkoztatásról

  • dr. Hajdu-Dudás Mária
5

Hány órára osztható be egy napra a munkavállaló munkavégzésre? Kell-e bérpótlékot fizetni a szombati és vasárnapi munkavégzésért? Egyenlőtlen munkaidő-beosztás és órabéres díjazás esetén hogyan alakul a munkabér összege? – bombázzák kérdéseikkel az olvasók az Adózóna.hu-t.

A munkaidőkeret a munkavállaló által teljesítendő munkaidő meghatározási módja. Lényege, hogy a munkáltató a teljesítendő munkaidőt egy hosszabb időegység alapulvételével írja elő a munkavállaló számára.

A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni.

Azaz az adott munkaidőkeretben a munkavállalónak ugyanannyi lesz a ledolgozandó munkaideje, mint az általános munkarendben (hétfőtől péntekig, a teljes munkaidőt egyenlően beosztva) dolgozó munkavállalónak, azonban a heti munkaidőt a munkaidőkeret átlagában kell teljesítenie. 

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk, milyen nyilvántartási, javadalmazási, munkaügyi szabályokat kell betartaniuk a munkáltatóknak munkaidőkeret alkalmazásakor.

A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (5)
dudas.dr

Kedves Ildikó,
az Mt. 93.§ (3) szerint a munkaidő meghatározásakor a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni (első megoldás) vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni (második megoldás). Üdvözlettel: Hajdu-Dudás Mária

makarszka

Tisztelt Szakértő!

Szeretném megtudni, hogy az Mt-ben konkrétan hol van leírva az, hogy a munkavállaló távollétének figyelembe vételére a munkaidő teljesítésének megállapításakor KÉT megoldás is lehetséges.

Köszönettel: K.Ildikó

adózópolgár

Én is egy aprócsak kiegészítéssel, plussz inforációval élnék. Nálunk több munkaidőkeretes dolgozó van melyeknek munkaidő nyilvántartását Online munkaidő nyilvántartó rendszerrel végezzük. Tudja kezelni a munkaidő keretes dolgozókat, illetve számolja a munkaidőkeret feletti túlórát is.

Ajánlom mindenki figyelmébe! www.olmunkaido.hu oldalaon lehet regisztrálni.

dudas.dr

Kedves Ildikó,

a munkarendet a munkáltató állapítja meg. A munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. Ettől a szabálytól azonban eltérhet a munkavállaló javára. Azaz annak nincs kizáró oka, hogy a munkavállalók egymás között megbeszéljék a munkaidő beosztását, és javaslatként azt írásban átadják a munkáltatónak, aki az elfogadást vagy módosítást követően közli minden munkavállalóval, betartva az ide vonatkozó rendelkezéseket.
Még két apró megjegyzés: munkaidő-beosztást a munkáltatónak legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni. Amennyiben ilyen közlésre nem kerül sor, az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó. A másik, hogy az új Ptk-val összhangban a beosztást közöltnek kell tekinteni, ha azt a helyben szokásos és általában ismert módon teszi közé a munkáltató. Így pl. kifüggesztheti a faliújságra, vagy e-mail útján is kiküldheti. Üdvözlettel: Hajdu-Dudás Mária

finomliszt

Tisztelt Szakértő!

Dönthet úgy a munkáltató, hogy a keret beosztást a dolgozókra bízza (némi szabadságot adva ezzel, hogy mindenki úgy jöjjön be, ahogy ideje engedi) természetesen betartva az egyéb rendelkezéseket, vagy ezt kizárólag a foglalkoztató szerkesztheti meg?
Üdvözlettel: P. Ildikó

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink