hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közszolgálati rendkívüli munkavégzés ellentételezése

  • adozona.hu

Állami szolgálati jogviszonyban, ha a rendkívüli munkavégzés keretében, ami nem pihenőnapra és munkaszüneti napra volt elrendelve, a Kttv. 98. § (7) bekezdése alapján a szabadidőre járó arányos összeg mennyi, illetve a túlmunka ellenszolgáltatás pótlékot von-e maga után, vagy illetménykiegészítést? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (Kttv.) a rendkívüli munkaidő teljesítése ellenértékének főszabályaként a megfelelő mértékű szabadidőt határozza meg. Heti pihenőnapon kétszeres, munkaszüneti napon háromszoros mértékű szabadidő jár.

Ugyanezen a mértéke a szabadidőnek, ha az ügyeletre, illetve készenlétre a kormánytisztviselő heti pihenőnapján, illetve munkaszüneti napon kerülhet sor.

A napi munkaidőn túl teljesített ügyeletért, illetve készenlétért legfeljebb annak időtartamával megegyező mértékű szabadidő jár. Az a kormánytisztviselő, aki rendszeresen rendkívüli munkaidőt teljesít, legfeljebb évi 25 munkanap szabadidő átalányban részesülhet.

Vezetői munkakörben dolgozó kormánytisztviselő részére általában nem jár a rendkívüli munkavégzésért szabadidő, illetve átalány, kivéve, ha Közszolgálati Szabályzat erről rendelkezik. Munkaszüneti napon rendkívüli munkát végző kormánytisztviselő részére háromszoros szabadidő jár, előfordulhat azonban, hogy a munkaszüneti napon rendes munkaidejét teljesíti a kormánytisztviselő, ez esetben a teljesített munkavégzés időtartama kétszeresének megfelelő mértékű szabadidő illeti.

A szabadidőt a teljesítést követően legkésőbb 30 napon belül ki kell adni, amennyiben erre nem kerül sor, a megváltás kötelező. Ennek mértéke a szabadidőre járó arányos illetmény, azaz például ha a kormánytisztviselő 16.20 óra helyett 18.20 órakor fejezte be a munkáját, a napi munkaidőn túl teljesített további 2 óra tartamra illetménye arányos része jár (havi illetmény/174 óra * 2 óra a Kttv.131. § (1) és (5) bekezdése alapján).

Álláspontom szerint ez az összeg illetménynek tekinthető, mivel a Kttv. a pótlékok között nem nevesíti, az illetménykiegészítés mértéke pedig nem ettől, hanem attól függ, hogy a kormánytisztviselő milyen szintű államigazgatási szervnél dolgozik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink