hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így verik át az őrző-védőket

  • MTI

A személy- és vagyonvédelmi ágazatban találták a legtöbb visszaélést a munkaerő-kölcsönzési szabályok betartásának ellenőrzésekor a munkaügyi felügyelők – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának jelentéséből.

A munkaerő-kölcsönzési célvizsgálat tapasztalatai szerint a személy-és vagyonvédelmi ágazatban ezt az atipikus foglalkoztatási formát nem a szabályozás céljának megfelelően alkalmazzák a munkáltatók, és további munkajogi szabályokat is megszegve, nagymértékben sértik a munkavállalók alapvető jogait. Ebben az ágazatban jellemzően illegális vagy féllegális keretek között működnek a munkaerő-kölcsönző cégek, előfordul, hogy a felek munkaerő-kölcsönzési szerződést kötnek, azonban a kölcsönbeadóként szereplő céget munkaerő-kölcsönzőként nem vették nyilvántartásba, vagy a nyilvántartásból időközben törölték – hívják fel a figyelmet a jelentés készítői.

A célvizsgálat során több mint 800 foglalkoztató több mint 5000 munkavállalójának alkalmazását ellenőrizte a munkaügyi hatóság, az összes vizsgálat közel fele a vagyonvédelmi ágazatot érintette.

A jelentés készítői megemlítik, hogy a munkaügyi ellenőrzések, és az ezek nyomán indult eljárások egy része még folyamatban van, így a megállapítások a jelentés elkészítésekor ismert adatokon alapulnak. Az ellenőrzött munkáltatók 75 százalékánál várható szabálytalanság megállapítása, e cégek foglalkoztatják az ellenőrzött munkavállalók 62 százalékát. Előreláthatólag 40 esetben szabnak ki munkaügyi bírságot, a többi ügyben szabálytalanságot megállapító határozatot adnak ki, illetve figyelmeztetik a cégeket.

A nyilvántartással kapcsolatos szabályok figyelmen kívül hagyásán túl jelentős a munkaidőre vonatkozó jogszabályok megszegése miatt hozott intézkedések száma, sok esetben sértették meg a munkaidő-beosztásra, valamint a napi munkaidőre vonatkozó törvényi előírásokat - derül ki a jelentésből.

A célvizsgálat során az egyik leggyakoribb jogsértés volt, hogy a kölcsönbe adó munkáltatók jelentős része csak a munkaszerződések megkötésének és a munkavállaló bejelentések idejére veteti magát nyilvántartásba, majd a munkaerő kihelyezését követően törlik a nyilvántartásba vételt – áll a jelentésben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadóra áttérés szja-bevallásban

Lepsényi Mária

adószakértő

Engedmények egyszeres könyvvitelben 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink