adozona.hu
Így számolhatjuk el a rendkívüli munkavégzést
//adozona.hu/munkajog/Igy_szamolhatjuk_el_a_rendkivuli_munkavegze_8HY5C2
Így számolhatjuk el a rendkívüli munkavégzést
A munkaerőhiány következtében a munkáltatók gyakran kénytelenek rendkívüli munkavégzést elrendelni, mely során általában problémát jelent annak pénzügyi elszámolása (bérszámfejtése). Az alábbiakban a lehetséges módozatokat mutatjuk be.
A rendkívüli munkavégzés elrendelése alapvető jog
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) rendelkezései szerint a rendkívüli munkavégzés a munkáltató alapvető jogává vált. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy annak elrendeléséhez rendkívüli körülmény már nem szükséges.
Természetesen ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az elrendelésnek ne lenne korlátja. Tekintettel kell lenni egyrészt a méltányos mérlegelés követelményére, másrészt pedig a naptári éves keretösszegre.
Előbbi azt jelenti, hogy a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállaló számára aránytalan sérelmet nem jelenthet. Utóbbi pedig azt, hogy rendkívüli munkaidőként naptári évenként legfeljebb 250 óra, kollektív szerződésben 300 óra munkavégzés rendelhető el.
Nem korlátozott ugyanakkor a rendkívüli munkaidő elrendelése baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mekkora a rendkívüli munkavégzés általános bérpótléka és hogy sor kerülhet-e alapbéresítésre!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)