hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így számolhatjuk el a rendkívüli munkavégzést

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkaerőhiány következtében a munkáltatók gyakran kénytelenek rendkívüli munkavégzést elrendelni, mely során általában problémát jelent annak pénzügyi elszámolása (bérszámfejtése). Az alábbiakban a lehetséges módozatokat mutatjuk be.

Elsőként lássuk, mikor lehet rendkívüli munkavégzést elrendelni!

A rendkívüli munkavégzés elrendelése alapvető jog

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) rendelkezései szerint a rendkívüli munkavégzés a munkáltató alapvető jogává vált. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy annak elrendeléséhez rendkívüli körülmény már nem szükséges.

Természetesen ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az elrendelésnek ne lenne korlátja. Tekintettel kell lenni egyrészt a méltányos mérlegelés követelményére, másrészt pedig a naptári éves keretösszegre.

Előbbi azt jelenti, hogy a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállaló számára aránytalan sérelmet nem jelenthet. Utóbbi pedig azt, hogy rendkívüli munkaidőként naptári évenként legfeljebb 250 óra, kollektív szerződésben 300 óra munkavégzés rendelhető el.

Nem korlátozott ugyanakkor a rendkívüli munkaidő elrendelése baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mekkora a rendkívüli munkavégzés általános bérpótléka és hogy sor kerülhet-e alapbéresítésre!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink