hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így fegyelmezhető a munkavállaló

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Mi tehet a munkáltató abban az esetben, ha nem akarja megszüntetni a munkavállaló munkaviszonyát, de éreztetni kívánja vele elégedetlenségét, azt, hogy eljárása nem megfelelő, és ha ezen nem változtat, akár az elbocsátására is sor kerülhet? Hogyan fejezze ki rosszallását a munkaadó a munkavállalóval szemben?

A fegyelmi felelősség fogalmát a a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) nem használja, a vonatkozó szabályokat a "jogkövetkezmények a munkavállaló vétkes kötelezettségszegéséért” cím alatt szabályozza.

Azt, hogy pontosan mit értünk vétkes kötelezettségszegés alatt, a törvény tételesen nem sorolja fel. Ebbe a munkavállalót terhelő valamennyi fő- és mellékkötelezettség beletartozik, ide sorolhatóak többek között az általános magatartási szabályok (jóhiszemű, tisztességes eljárás, tájékoztatási kötelezettség stb.), "a munkaszerződés teljesítése" cím alatt található kötelezettségek (munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó szabályok), illetve például a munkavédelmi törvény is tartalmaz előírásokat.

A fegyelmi büntetés kiszabásával a munkáltató célja a rosszallás kifejezése a munkavállalóval szemben. A munkavállaló kötelezettségszegése ilyen esetben a munkáltató megítélése szerint nem olyan súlyú, mely indokolná a munkaviszony megszüntetését, így a munkavállaló végső soron kap egy második esélyt. Ilyen büntetésre azonban csak két esetben van lehetőség. Ha azt kollektív szerződés lehetővé teszi, vagy ha a munkáltató és a munkavállaló a munkaszerződésben szabályozták ezen lehetőséget. 

A vétkes kötelezettségszegés szankciói tehát kizárólag megállapodás útján, csak a közös akarattal kidolgozott és szigorúan törvényben rögzített feltételek mellett alkalmazhatók.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek lehetnek a hátrányos jogkövetkezmények!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink