Foglalkozás-egészségügyi vizsgálat: új BM-rendelet tisztázza, általánosságban nem kötelező

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok már nem általánosak, csupán meghatározott kockázatok esetén vagy a munkáltató döntése alapján kötelezők – mondja ki egy június 27-én hatályba lépett belügyminisztériumi rendelet.

Előzetes foglalkozás-egészségügyi vizsgálat? Na, de kinél?

A 2023. évi CIX. törvény nyomán 2024. szeptember 1. napjával változott a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.), mely megszüntette a kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat, azt törvény vagy a munkáltató írhatja elő. A módosítás óta vita tárgya, hogy a szabályokat hogyan kell értelmezni, hiszen a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. NM-rendelet nem változott. Június végén azonban a Belügyminisztérium (BM) rendeletben hozzányúlt a szabályokhoz.

Számos alkalommal felmerült problémaként, hogy az Mvt. feltételes módja, valamint az NM-rendelet kötelező előírásai nehezen hozhatók összhangba. Ezen változtat a 2025. június 27-én hatályba lépett 20/2025. BM-rendelet, amely egyértelművé teszi, hogy a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok már nem általánosak, csupán meghatározott kockázatok esetén vagy a munkáltató döntése alapján kötelezők.

A BM-rendelet 2. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy a rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – kiterjed

a) a munkaköri alkalmasság előzetes, időszakos és záró orvosi vizsgálata és véleményezése tekintetében – a d) pontban foglaltak kivételével –

aa) az olyan munkáltatóra, amely a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 87. § 9. pontja szerinti szervezett munkavégzés keretében az Mvt. 49. §-ának (1a) bekezdése alapján kiadott jogszabályban meghatározott esetekben, illetve az Mvt. 88. §-ának (3) bekezdés d) és e) pontja alapján kiadott miniszteri rendeletben meghatározott expozíció alá tartozó munkakörben munkavállalót foglalkoztat,

ab) az olyan munkáltatóra, amely szervezett munkavégzés keretében nem az aa) alpontban foglalt munkakörben foglalkoztat munkavállalót, ugyanakkor az Mvt. 49. §-ának (1a) bekezdése alapján úgy döntött, hogy a munkára való alkalmasságról orvosi vizsgálat alapján kell dönteni,

ac) az olyan, belföldön vagy külföldön munkavégzést teljesítő munkavállalóra, akit szervezett munkavégzés keretében az aa) vagy ab) alpont szerinti munkáltató az ott meghatározott munkakörben foglalkoztat, valamint az aktív korúak ellátására jogosult személyre stb.

Fő szabályként tehát kockázati alapon vagy jogszabály vagy a munkáltató határozza meg a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok végzésének eseteit.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a továbbiakban ismertetjük az időszakos alkalmassági vizsgálatok szabályainak változásait!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hétvégi hazautazás költségtérítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Haszonélvezet alapítása

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink