hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetési meghagyás: ilyen esetekben alkalmazhatja a munkáltató

  • adozona.hu

A munkaügyekben alkalmazható fizetési meghagyásos eljárás részletszabályairól érdeklődött olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Olvasónk a következőkben részletezte kérdését: A fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvény (Fmh.) lehetővé teszi munkaügyekben is fizetési meghagyás benyújtását, de csak korlátozott esetekben. Tudnának a különböző esetekre (lehet, nem lehet) néhány példát felsorolni? Például munkavállalói jogellenes felmondás: - jogkövetkezmény (pénzösszeg) - kártérítés (mivel nem jelent meg többet, kár keletkezett, vagy nem adta le eszközeit). Más: - versenytilalmi megállapodás megsértése (itt lehet olyan, hogy még tart a munkaviszony, de olyan is, hogy már nem) - tanulmányi szerződés - munkakörét nem adta át (Mt. 80. § körülire gondolok). Ha esetleg van még? Ismerem a felszólítás és a végrehajtási záradék lehetőségét, de szeretnék ezzel kapcsolatban is többet tudni.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

I. Ahogyan arra nagyon helyesen utalt, hogy a 2009. évi L. törvény 3. § (4) bekezdése szerint a munkaviszonyból származó pénzkövetelés iránti igény fizetési meghagyás (fmh) útján csak akkor érvényesíthető, ha az ügy tárgya nem

1. a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy
2. a munkaviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve
3. fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény.

A jogintézmény célja, hogy az előreláthatólag nem vitatott igények peren kívül nyerjenek gyors elintézést, ami nemcsak a bíróságot tehermentesíti, de a felek számára is kedvező mind az időtartama, mind költségvonzata szempontjából.

Az 1. csoportba tartoznak az olyan jellegű jogviták, amikor például a munkáltató nem foglalta írásba a munkaszerződést, és vitatott a munkaviszony létrejöttének ténye, napja, vagy egyéb lényeges eleme, továbbá például amikor bármelyik fél jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt a másik fél álláspontja szerint. Ezekben az esetekben azon döntésig, hogy mikor mi történt a felek között, pontosan milyen tényállás alapján, csak hosszas bizonyítási eljárás lefolytatását követően lehet eljutni, tanúk meghallgatása, okirat megvizsgálása eredményeként.

Ebbe a körbe tartozik az az eset is, ha a munkavállaló szünteti meg a munkaviszonyát, és felmondása ellenére a felmondási időt nem dolgozza le, vagy nem megfelelően indokolja az azonnali hatályú felmondást, határozott idejű munkaviszonyát nem a törvényben foglaltak szerinti indokolás mellett szünteti meg. Ilyenkor eljárása jogellenes munkaviszony megszüntetésnek minősül. Ennek során a jogkövetkezmény (felmondási időre járó távolléti díj) és az okozott kár megtérítése iránti igény kizárólag munkaügyi bíróságon érvényesíthető. Ha a munkáltató csak a munkakör szabályszerű átadásának elmulasztásából eredően akar kárigényt érvényesíteni és nem kéri a jogellenes munkaviszony-megszüntetés szabályainak megfelelően alkalmazását, noha ez összefügg a munkaviszony megszűnésével, mégsem kifejezetten ez lenne a tárgya, hanem a kártérítési igény, így kezdeményezhető az fmh.

A versenytilalmi megállapodás megsértéséből eredő igény érvényesíthető fizetési meghagyás útján (például a munkáltató kamatokkal növelt mértékben visszaköveteli kifizetett összeget és / vagy kötbér iránti igényét is érvényesíti).

A tanulmányi szerződés megszegése esetén szintén nyitva áll az fmh kezdeményezésének lehetősége a munkáltató előtt.

Értelemszerűen nem lehet közvetlenül közjegyzőhöz fordulni az Mt. 287. § szerinti esetekben (30 napon, illetve 3 éves elévülési időn belüli keresetindítás, közös megegyezés megtámadása). Tipikusan kérhető azonban az FMH kibocsátása, ha jogalap nélkül utalt bért a munkáltató a dolgozónak és ő nem akarja visszafizetni, továbbá a munkavállaló károkozása esetén.

A 2. csoportba azok az Mt. 56. § szerinti eset tartozik.  A vétkes kötelezettségszegés eseteit a törvény nem sorolja fel tényállásszerűen, azok meglehetősen tág kört képeznek, a törvény többek között az általános magatartási szabályoknál, illetve a munkaszerződés teljesítése cím alatt foglalja össze, de például a munkavédelmi törvény is tartalmaz előírásokat (gyakorlatilag a munkavállalót terhelő valamennyi fő- és mellékkötelezettség beletartozik). A legenyhébb szankciónak a figyelmeztetés, a megrovás tekinthető. Hátrányos jogkövetkezmény lehet a munkáltató által egyoldalúan megállapított anyagi juttatásból (például jutalomból, prémiumból) való kizárás. Súlyát tekintve a legsúlyosabb és leginkább visszatartó hatású a vagyoni jellegű hátrány (bírság), mely összességében nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbére összegét (ezt elbírált kötelezettségszegésenként kell érteni).

A 3. csoport külön magyarázatot nem igényel.

II. Amennyiben a munkáltatónak követelése áll fenn a munkavállalóval szemben, azokat, melyek nem érik el a minimálbér háromszorosát, fizetési felszólítással is érvényesítheti. A fizetési felszólítást írásba kell foglalni. Ez egy egyoldalú jognyilatkozat, melyben a munkavállalót ki kell oktatni a jogorvoslati jogárál is, így arról, hogy 30 napon belül bírósághoz kell fordulnia, ha a felszólításban foglalt követelést nem ismeri el.

Ha a munkavállaló ezen a határidőn belül nem fordul bírósághoz, kérhető a felszólítás végrehajtási záradékkal történő ellátása. Önmagában az a tény, hogy a fizetési felszólítást nem támadta meg a munkavállaló, még nem teremt jogalapot a munkabérből történő levonásra (tehát szükséges rá a végrehajtási záradék). Ha a munkavállaló a fizetési felszólítással szemben bírósághoz fordul, akkor a peres eljárásban a munkáltatónak kell tehát bizonyítani az abban foglaltak jogszerűségét. Lényeges, hogy önmagában az a tény, miszerint a fizetési felszólítást nem támadta meg a munkavállaló, még nem teremt jogalapot a munkabérből történő levonásra, ahhoz szükséges a fizetési felszólítás végrehajtási záradékkal történő ellátása.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink