hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Dióhéjban az egyszerűsített foglalkoztatásról: ezekre figyeljen!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A nyár az egyszerűsített foglalkoztatás egyik fő szezonja, így érdemes a legfontosabb szabályokat áttekinteni. Lássuk, melyek is az ismertetésre érdemes előírások!

Hol keressük a legfontosabb szabályokat?

Az egyszerűsített foglalkoztatásról a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), illetve az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo törvény) rendelkezik. Az egyszerűsített foglalkoztatás típusait az Efo törvény nevesíti. Ez alapján az egyszerűsített foglalkoztatás alkalmi munkavállalás, illetve mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka. Míg az alkalmi munkavállalás céljából létesített munkaviszony legfeljebb 5 egymást követő naptári napra hozható létre, addig az idénymunka időtartama lényegesen hosszabb lehet. Ez azt is jelenti, hogy szabadság is kizárólag az idénymunka keretei között keletkezhet.

Egyszerűsített foglalkoztatás témájában további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat.

Az Mt. 203. §-a konkrétan nevesíti, hogy az általános munkajogi szabályok közül melyek nem alkalmazhatók egyszerűsített foglalkoztatás keretében. A munkaszerződéstől például annak megkötését követően nem lehet elállni. Nem alkalmazhatóak továbbá a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás szabályai, ahogy a vétkes kötelezettségszegés szankcióira vonatkozó rendelkezések sem. A gyermekvállalási célú távollétet követően nem terheli a munkáltatót ajánlattételi kötelezettség a munkabér módosítására. Nem szükséges a munkavállalókat a teljes vagy részmunkaidős, a távmunkavégzésre irányuló, valamint a határozatlan idejű munkaviszony keretében történő foglalkoztatás lehetőségéről tájékoztatni. Nem szükséges a munkaviszony megszűnésekor a munkavállaló számára értékelést adni. Nem alkalmazhatóak a készenléti jellegű munkakör és a hosszabb teljes munkaidő szabályai. Nem érvényesülnek a munkaidő-beosztásról való tájékoztatás időkorlátjai, illetve a vasárnapi munkavégzés szabályozása., ahogy a szabadság kiadására vonatkozó szabályok sem. Nem kell alkalmazni a betegszabadság, illetve a szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság szabályait. Nem alkalmazandóak a határozott idejű munkaviszony meghosszabbításának szabályai, továbbá a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályok sem. Végezetül a munkaviszony megszűnésekor kiadandó igazolásokra vonatkozó szabályok is mellőzendőek.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen létesítési tilalmak vannak, illetve mik a bejelentés szabályai egyszerűsített foglalkoztatás esetében!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink