hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Balhé az Országházban: így próbálja akadályozni az ellenzék a munkaidőkeret növelését

  • adozona.hu

Obstrukcióval próbálta megakadályozni az ellenzék, hogy szerdán szavazzon a ház a "rabszolgatörvény" néven elhíresült törvénymódosításról.

A három fideszes képviselő, Szatmáry Kristóf, Kósa Lajos és Bányai  Gábor által benyújtott, hivatalos nevén a munkaidő-szervezéssel és a munkaerő-kölcsönzés minimális kölcsönzési díjával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat két területen jelentősen változtatna a munka törvénykönyve (Mt.) hatályos előírásain. Egyrészt a munkaidőkeret maximális tartamát a jelenleg hatályos 12 hónapról 36 hónapra, míg a rendkívüli munkaidő felső határát – teljes napi munkaidő esetén – naptári évenként 400 órára növelnék a jelenlegi 250 óráról.

"Az ilyen mértékű túlmunkavégzés a munkavállalók kizsigerelését eredményezné, veszélyeztetné az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételét, ellentétes lenne az általános magatartási követelményekkel, mely helyzetet a 36 hónap elteltével történő elszámolás csak súlyosbítana" – fogalmazta meg az aggályokat nemrégiben az Adózóna.hu-n megjelent cikkében dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk.

Ellenzéki képviselők összesen 2925 módosító indítványt nyújtottak be a parlament ma kezdődött ülésének napirendjéhez, s egyebek között levetették volna a napirendről a "rabszolgatörvényt". Tóth Bertalan, az MSZP elnöke, frakcióvezetője a megmozdulást azzal indokolta, hogy tanulják meg a fideszes képviselők, milyen az, amikor túlórázni kell. Az ellenzéki képviselők azt szerették volna elérni, hogy az indítványokról egyesével kelljen szavaznia az Országgyűlésnek.

Tervükben megakadályozta őket Kövér László házelnök, illetve a parlament Igazságügyi bizottsága, amely úgy döntött, egyszerre szavaznak az összes módosítóról. A bizottság kormánypárti többsége szerint az MSZP, a Párbeszéd és DK benyújtott módosítási javaslatai sem önmagukban, sem együttesen nem alkalmasak arra, hogy támogatásuk esetén meghatározzák az ülés napirendjén szereplő napirendi pontok tárgyalási sorrendjét – tudósít az MTI.

Az eseti állásfoglalás idézi az Alkotmánybíróság obstrukcióról szóló megállapításait és az országgyűlési törvény rendelkezéseit is, miszerint a házelnök jogosult arra, hogy a plenáris ülés szavazásainak előkészítése körében gondoskodjon arról, hogy a parlament alkotmányos funkcióit hatékonyan teljesíteni tudja.

Ezért a testület azt javasolta, hogy a kérdéses 2925 javaslatról az Országgyűlés egyetlen döntéssel határozzon. Az ülésen az MSZP és a DK képviselői is elfogadhatatlannak és törvénytelennek nevezték a döntést.

Tóth Bertalannak, az MSZP elnök-frakcióvezetőjének lehetőséget adott Kövér László, hogy elmondhassa ügyrendi javaslatát, amelyet úgy indított, hogy "egészen elképesztő, ami itt zajlik, hiszen a napirend alatt lehet ügyrendi javaslatot tenni". Rámutatott: az igazságügyi bizottság irománya több szempontból hibás. Eleve nem az MSZP-DK-Párbeszéd frakció frakció, hanem az MSZP elnökeként, frakcióvezetőjeként írta alá a beadványokat, ehhez csatlakoztak a két másik párt képviselői. Másrészt nem 2800, hanem 2925 indítványt nyújtottak be, tehát legalább arról a 125 indítványról szavazni kellett volna, amely kimaradt az összeszámlálásból. Ráadásul nemcsak sorrendcserét kértek, hanem  (a munkaidőkeret növelésére vonatkozó törvényjavaslat napirendről történő levételét is. Kijelentette: a parlamentnek szavaznia kellett volna az összes indítványról, hogy a kormánypárti képviselők megtanulják, mit jelent 150 órával többet dolgozni. Indítványozta, hogy gépi szavazással ismételjék meg a szavazást, és mind a 2925 javaslatról külön-külön döntsön a parlament.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerint az ellenzék hazugsággal hergeli az embereket, ami "kutyakomédia, hisztériakeltés".

Kövér László az ellenzék viselkedésére reagálva azt mondta: "az ülés alatt orvosi ügyelet áll rendelkezésre, aki rosszul érzi magát, az fáradjon oda"...

Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szerint Kövér László súlyos és többszörös elfogultságot tanúsított az ülés levezetésében, ezért kezdeményezte, hogy új levezető elnök vegye át a helyét. Kövér László erre azt reagálta, hogy felhívná a képviselő figyelmét arra, hogy az ülésvezetés bírálatától köteles tartózkodni minden képviselő. Közölte: "e tekintetben nem nyitok vitát".

Az Országgyűlés elnöke gépi szavazást rendelt el, és végül 23 igen és 116 nem szavazattal elvetették a képviselők az ellenzéki módosító-csomagot. Ezt követően az ellenzék oldaláról hangos sípszó és bekiabálások zavarták meg az ülést.

A napirendet végül 117 igen és 10 nem szavazattal elfogadták, a sípolás és a bekiabálások ezalatt is folyamatosak voltak. Az országgyűlési őrség felsorakozott az ülésterem körül. Ez ellen több ellenzéki képviselő is tiltakozott, azzal érvelve, hogy jelenlétük félelemkeltő – számol be a hvg.hu.

Kövér László házelnök egy képviselőt, Varga Lászlót kizárt az ülésről. Bangóné Borbély Ildikó, Szabó Sándor, Kunhalmi Ágnes, Tóth Bertalan és Varju László képviselők esetében pedig szakciókat javasol.

A botrányos ülésről készült videót ITT nézheti meg

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink