hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Balesetet szenvedett a munkavállaló, felmondtak neki – ki fizeti ki a kárát?

  • adozona.hu

Próbaidő alatt balesetet szenvedett a munkavállaló, munkaviszonyát két nap múlva – kétségtelenül korábbi elhatározás alapján – azonnali hatállyal megszűntették. A munkavállaló balesete miatt kártérítést kért. Az ügy a Kúrián kötött ki.

A felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint a felek 2008. október 8-án kötöttek 3 hónap próbaidő kikötésével létesítménymenedzser munkakörre vonatkozóan munkaszerződést. 2008. november 28-án a munkáltató megbízásából K.E. és N. B. „munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése próbaidő alatt a munkáltató részéről” elnevezésű, 2008. november 19-ére keltezett dokumentumot kísérelt meg átadni a felperesnek, aki annak átvételét megtagadta. Erről a jelenlévők jegyzőkönyvet készítettek. 2008. december 5-én az alperes vezérigazgatója írásbeli tájékoztatást küldött a felperesnek arról, hogy a munkaviszonya próbaidő alatt azonnali hatállyal 2008. november 29-ével megszűnt.

A felperes 2008. november 27-én egy épületben a tűzvédelmi szabályzat elkészítéséhez K. Z-vel felméréseket végzett. Ezt követően a parkolóra nyíló kijárati ajtón hagyták el a területet. A két szárnyú ajtó előtt körülbelül 15 cm-re elhelyezett fémrács alsó laposvas összekötő az aszfalt burkolatú járófelületből kiemelkedett. A felperes megbotlott, ráesett a jobb kezének tenyerére, esés közben a bal kezével az ajtórácsba kívánt kapaszkodni, akkor a jobb kezének tenyerén, csuklóján és könyökén, valamint a bal könyökén és a bal vállában is fájdalmat érzett. A balesetet követően a sebészeten húzódást és vállmozgások beszűkülését, erős fájdalmat állapítottak meg. 2008. november 28-ától keresőképtelen állományba került.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes 2008. november 27-én munkavégzés közben balesetet szenvedett, melyből eredő károkért az alperest 50 százalékos mértékű kártérítési felelősség terheli. Kötelezte tizenöt napos határidővel az alperest a felperes javára nem vagyoni kártérítés címén 3.500.000 forint, masszázs-, gyógyfürdő költsége címén 8400 forint és ennek 2009. november 15-étől járó késedelmi kamata megfizetésére. Az ezt meghaladó keresetet elutasította. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és az alperes kártérítési felelősségének 75 százalékra történő felemelése mellett a masszázs- és gyógyfürdő költségét 12 600 forintra felemelte.

A felperes a felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint megalapozott.

Az eljáró bíróságok a rendelkezésre álló bizonyítékokat a Pp. 206. § (1) bekezdésének megfelelően értékelték, amikor megállapították, hogy a felperes balesetét megelőzően a munkáltató már döntött a felperes munkaviszonyának próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetéséről. A bizonyítékok mérlegeléséről a Pp. 221. § (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelően számot adtak döntésük indokolása során.

A felperes alappal sérelmezte a balesetben történő vétkes közrehatásának megállapítását. A törvényszék a rendelkezésre álló bizonyítékok helyes mérlegelésével rögzítette, hogy a szemtanú vallomásából és a munkavédelmi szakértői véleményből sem lehetett kétséget kizáróan tisztázni a baleset körülményeit. Ezért nem lehetett megállapítani azt, hogy az ajtón áthaladva a felperes miben és hogyan botlott meg. Ebből következően megalapozott következtetés nem volt levonható arra, hogy a felperes a baleset bekövetkeztében vétkesen közrehatott. A munkáltató egészbeni, vagy kármegosztás alkalmazása esetén részbeni mentesülésére vonatkozó kétségek a munkáltató terhére esnek a bírói gyakorlat szerint (MJD.II.345.), ha a baleset bekövetkezésének körülményei nem állapíthatók meg. Amennyiben a baleset (elesés) oka nem állapítható meg, akkor az sem állapítható meg, hogy a balesetet kizárólag a sérült elháríthatatlan magatartása okozta, kármegosztás alapjául pedig csak a munkavállaló vétkes magatartása szolgálhat (MD.II.423.). A baleseten az 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 87. §-ának 1. pontja szerint az emberi szervezetet ért egyszeri külső hatást kell érteni, amely a sérült akaratától függetlenül hirtelen, vagy aránylag rövid idő alatt következik be, és sérülést, mérgezést, vagy más egészségkárosodást, illetve halált okoz. A perbeli esetben a baleset egy egyszeri külső hatás, botlás volt, amely a sérülést okozta. Ebben a felperes vétkes közrehatása csak akkor állapítható meg, ha a munkáltató legalább a felperes enyhe fokú gondatlanságát bizonyítja, vagyis azt, hogy a tőle elvárható körültekintést elmulasztotta (MK.25.). Ezen bizonyítási kötelezettségének azonban az alperes a baleset bekövetkezési mechanizmusának ismerete hiányában sikerrel nem tett eleget. Ezért a bíróságok jogsértően alkalmaztak kármegosztást. Az alperes a balesetből eredő károkért teljes mértékben felel az Mt. 174. § (1) bekezdés alapján.

Az eljáró bíróságok a felperest ért nem vagyoni hátrányokat helytállóan tárták fel, melyek között – a felülvizsgálati érveléssel szemben – értékelték a felperes elhelyezkedési nehézségeit is. Nem voltak azonban figyelemmel a személyiségi jogsértés súlyának értékelésekor arra, hogy a objektív kárfelelősséggel tartozó alperes vétkes mulasztása, a botlásmentes közlekedési útvonalakra vonatkozó munkavédelmi előírások megszegése miatt következhetett be a baleset, a felperes vétkes közrehatása pedig nem volt megállapítható. Ezért a Kúria 3.700.000 forint nem vagyoni kártérítést ítélt a felperest ért nem vagyoni hátrányokkal arányban állónak a döntése meghozatalakor irányadó ár- és értékviszonyok alapján.

A bíróságok a Pp. 206. § (1) bekezdésének megfelelően mérlegelték a rendelkezésre álló bizonyítékokat a keresetveszteségi járadék elutasítása során. A felperes sikerrel nem bizonyította a keresetveszteség és a baleset közötti okozati összefüggést a KSH általa hivatkozott adataival és az önkormányzati közvetítői lapon adott véleménnyel sem, figyelemmel a magyar munkerőpiacon a felperessel hasonló korú munkavállalók elhelyezkedési nehézségeire. Ez utóbbit igazolja az is, hogy a felperes az alperesnél történő elhelyezkedését megelőzően is hosszabb ideig munkanélküli volt.

A fentiekre tekintettel a Kúria az első fokú ítéletet megváltoztatva megállapította, hogy az alperesnek a balesetből eredő kárfelelőssége teljes mértékben fennáll, továbbá a nem vagyoni kártérítés, valamint a masszázs és a fürdőköltség összegét felemelte.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink