hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Távmunka: az MNB az IT-biztonsági szabályzatok kiegészítését várja el

  • MTI

A jegybank legkésőbb január 1-jétől elvárja, hogy a pénzügyi intézmények IT-biztonsági szabályzatai egészüljenek ki a távmunkához szükséges hozzáféréseket szabályozó dokumentummal – jelentette meg a Magyar Nemzeti Bank honlapján csütörtökön új ajánlását a pénzügyi intézmények és a távmunkában dolgozó munkavállalóik, illetve partnereik közti digitális kommunikációról.

Az ajánlásban kiemelték, a piaci szereplőknek kockázatelemzést és rizikót csökkentő intézkedési terveket kell készíteniük a távmunkáról, amelyekben a résztvevő személyek, folyamatok és rendszerek szerepét is áttekintik.

Szükséges az is, hogy iránymutatást és oktatást is adjanak a távmunkában dolgozó munkatársaiknak a távoli kapcsolat (operációs rendszerek, programok) felépítéséről, biztonsági beállításairól, illetve a felmerülő IT-kockázatok kezeléséről.
    
A pénzügy intézmények és a távoli felhasználói munkatársak, szerződött partnerek közti kommunikáció csak fokozott titkosítással, összetett jelszavakkal és több faktoros hitelesítéssel történhet. Az MNB javasolja, hogy az intézmények biztosítsanak saját eszközöket (notebook, okostelefon, tablet) a távmunkához. A munkatársak vagy harmadik fél saját eszközeinek használata e célra csak az intézmények belső rendszereihez való korlátozott hozzáférésekkel, illetve további kontrollintézkedésekkel (például harmadik félnél titoktartási nyilatkozat) fogadható el.
    
Jegybanki elvárás, hogy a pénzügyi intézmények hálózatához a távmunka során csak az IT-biztonsági előírásoknak megfelelő, ellenőrzött és engedélyezett eszközök csatlakozzanak. Tiltani, de minimum korlátozni kell az adatszivárgás szempontjából kockázatos weboldalakat és szolgáltatásokat (például közösségi média, publikus felhő alapú adattárolók, fájlmegosztók és webmail).
    
A pénzügyi intézményeknek a távoli felhasználók tele- és videókonferenciás, online chat kapcsolattartása során is gondoskodniuk kell a kommunikációs csatornák bizalmasságáról, sértetlenségéről és hitelességéről.
    
Az MNB közleményében megjegyezte: a pandémiás kijárási korlátozások miatt egyre több bank és biztosító áll át a tömeges távmunkára, ezáltal a piacon teret nyertek az  informatikailag nehezebben kontrollálható, például felhőszolgáltatásokon alapuló csoportmunkák, videókonferencia-megoldások. A jegybank ezek megfelelő használatához az ajánlás közzétételével kíván segítséget nyújtani.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink