hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átírná a munka törvénykönyvét a szakszervezeti szövetség

  • MTI

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) egy Fehér könyv nevű dokumentumban foglalta össze tagjai elvárásait a kormányzati szerepre készülő pártok számára, javaslatokat fogalmazva meg többek között a munka törvénykönyve módosítására, a bérek további emelésére.

A MASZSZ MTI-hez eljuttatott közleménye szerint azért, hogy a munkaerőpiacon a munkaadók erőfölénye az utóbbi években tovább nőtt, nem kis részben a kormány a felelős. Ezért a MASZSZ szerint újra kell gondolni a munka törvénykönyvét, egyben vissza kell állítani a munkavédelmi és a munkaegészségügyi ellenőrzés korábbi rendszerét, mert a jelenlegi szisztéma nem védi kellő hatékonysággal a dolgozókat.

Kiemelték, hogy ma Magyarországon többen dolgoznak, mint a rendszerváltás óta bármikor, de ennek hátterében nem kis részben a közmunka, a külföldi munkavállalás, valamint a mikrovállalkozások, családi vállalkozások – amelyek gyakran csak bizonytalan sorsú kényszervállalkozások – által alkalmazott emberek számának növekedése áll.

A MASZSZ pozitívumként értékelte, hogy a hatéves bérmegállapodás első két évében előirányzott béremelés hatására a 2018-as nettó minimálbér eléri a létminimum várható összegét, és ezzel egy régi szakszervezeti követelés válik valóra. Ugyanakkor megjegyezték: számításaik szerint ahhoz, hogy Magyarország utolérhesse a visegrádi országokat, a következő három évben a nemzetgazdaság egészében 11-12 százalékos bérnövekedésnek kell teljesülnie évente.

Kiemelték azt is, hogy nemigen folyik érdemi szociális párbeszéd Magyarországon, emiatt a szakszervezeteknek mindent meg kell tenniük, hogy a kormány, a munkaadói és a munkavállalói oldal például a bérekkel és a foglalkoztatással összefüggő kérdésekben szót értsen egymással.

Ez nem egyszerű feladat, hiszen a közéleti vitákban általában nem a konszenzuskeresés, hanem a másik fél legyőzése a cél. A munka világában ez semmi jóra nem vezet, ezért új alapokra kell helyezni az egész rendszert – olvasható a 110 ezer aktív taggal rendelkező MASZSZ közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink