adozona.hu
A nap kérdése: fel lehet-e mondani táppénzen levő munkavállalónak?
//adozona.hu/munkajog/A_nap_kerdese_fel_lehete_mondani_tappenzen__0D8CYA
A nap kérdése: fel lehet-e mondani táppénzen levő munkavállalónak?
Dolgozónk 2023. június 15-étől táppénzen van a mai napig is, a 15 nap betegszabadságát már kimerítette. A dolgozó nem akar felmondani, de továbbra is keresőképtelen. Kérdésem, hogy a munkáltató milyen nappal tudja megszüntetni a dolgozó munkaviszonyát, vagy milyen feltételekkel tudná megszüntetni a munkaviszonyát? Táppénz ideje alatt a szabadságát is meg kell váltani? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt a feltett kérdésekre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A felmondás közölhető most is a munkavállalóval, azonban a felmondási idő legkorábban a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év lejártát követő napon kezdődik.
Igen, a keresőképtelenség tartama is jogosít szabadságra.
Lényeges továbbá a felmondás indokolása is. Az indok összefügghet a munkáltató működésével, pl. átszervezés, minőségi csere, létszámcsökkentés. Megalapozhatja a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, pl. ha megszegi a munkáltató utasításait. Végül lehet olyan indok, ami a munkavállaló képességéhez kapcsolódik, pl. egészségügyi vagy szakmai alkalmatlanság. A munkáltató tehát kizárólag ezen indokok közül választhat, így értelemszerűen nem jogszerű felmondási ok, ha pl. a munkavállaló hosszabb ideje keresőképtelen.
Annak is van jelentősége, hogy a munkaviszony határozott vagy határozatlan időtartamra létesült-e, mert a határozott időtartam esetén nem képezheti bármi a felmondás indokát. A munkáltató a munkaviszonyt ekkor csak a törvényben meghatározott indokkal szüntetheti meg, így a felszámolási- vagy csődeljárás tartama alatt, a munkavállaló képességére alapított okból, vagy ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik.
Fontos, hogy ügyeljenek az indokolásra, mert a jogellenes jogviszony megszüntetés esetén a munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés elérheti a munkavállaló 12 havi távolléti díjának összegét, melyen túlmenően – a törvényben meghatározott esetekben – jogosult lehet a végkielégítés összegére is.
Hozzászólások (0)