A hatályos Munka törvénykönyve a jogellenes munkáltatói felmondás esetén korlátozza a munkáltatóval szemben alkalmazható szankciókat. A régi Mt. az elmaradt munkabér teljes összegét megtérítette, illetve ha a munkaviszony nem került helyreállításra további akár 12 havi átlagkeresetnek megfelelő nem jövedelempótló kártérítés fizetésére is kötelezhetővé vált a munkáltató. Az új szabályozás szakított ezzel a gyakorlattal.
Abban az esetben amennyiben a bíróság még a felmondási idő alatt hoz döntést, bár megállapítja a jogsértést, de elmaradt munkabér jogcímén nem állapít meg kártérítést a munkavállaló részére. Ekkor még fennáll a jogviszony, azaz nincs elmaradt munkabér. Fontos, hogy ilyen esetben a munkavállaló idejében módosítsa a keresetét. Az Mt. jelenlegi szabályai ugyanis lehetőséget adnak arra, hogy a munkavállaló amennyiben még nincs elmaradt munkabérrel kapcsolatos kárigénye, dönthet úgy, hogy a munkáltatói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó összeget fizessék ki számára. Ez olyan kisegítő szabály, ami alapján a munkavállaló – ha nem is olyan mértékű, mint a régi Mt. szerinti kompenzáció –, valamennyi kárpótláshoz mégis csak hozzá juthat.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.
Ön még nem rendelkezik előfizetéssel?
Tovább az előfizetéshez
Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!
Hozzászólások (0)