hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törvényben rögzítik a távgyógyászat szabályait

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A veszélyhelyzetben az orvos-beteg kapcsolat is új alapokra szerveződött, lecsökkent a személyes találkozások száma, ugyanakkor az úgynevezett telemedicinára nem létezett szabályozás. A T/10784. számú törvényjavaslat 85. paragrafusa azonban ezen a helyzeten változtat.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság kiemelt területként kezeli a telemedicinát, mely egészségügyi adatok és információk biztonságos továbbítását foglalja magában szöveges, hang, képi vagy egyéb formában, amely betegség megelőzéséhez, annak diagnosztizálásához, az orvosi kezeléshez, illetve a kezelés nyomon követéséhez szükséges. Az EGSZB elsősorban adatvédelmi kérdésnek tekinti a megfelelés megvalósítását, az eljárási szabályok megalkotását pedig elsősorban tagállami hatáskörbe utalja. (Ez a COVID-19 pandémiás helyzet eredményeképpen változhat.)

A telemedicina alkalmazására az EGSZB szerint hat területen van lehetőség. Az első terület a távkonzultáció, mely a távollévő beteg részére orvosszakmai tanács nyújtása, illetve a vele történő szakmai konzultáció. A távszakvélemény egy adott betegre vonatkozó diagnózis, egészségügyi állapot megvitatása egy vagy több távollévő orvossal, akiknek képessége, kompetenciája segítséget nyújt a beteg ellátásában. A távfelügyelet a beteg állapotának távolról történő figyelemmel kísérése, az egészségügyi adatok távértelmezése, szükséges döntések meghozatala. Az adatok rögzítése, továbbítása automatizálható vagy elvégezhető akár a beteg, akár orvosi személyzet által.

Az adatok felviteléhez szükséges eszközöket (például tablet, pacemaker) a telemedicina szolgáltató nyújtja. A távasszisztencia egészségügyi szakember segítségnyújtása egy másik egészségügyi szakembernek egészségügyi cselekmény (például operáció) végrehajtásához. Ide sorolandó a videóhívás vagy a távolról végrehajtott beavatkozás. A személyre szabott egészségügyi tájékoztatás a webes felületeken elérhető betegoldalt jelenti, illetve az egészségügyi adatokhoz történő beteghozzáférést, s ide tartozik az online továbbképzésis.

Magyarországon a telemedicina a telepatológia, illetve a teleradiológia területein ismert elsősorban. Általános szabályok azonban ez idáig nem léteztek.

Mi a telemedicina? 

A nemrégiben az Országgyűlés elé terjesztett T/10784. számú törvényjavaslat 85. paragrafusa kimondja, hogy az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló miniszteri rendeletben meghatározottakon túlmenően az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának és finanszírozási elszámolásának nem feltétele a beteg személyes jelenléte, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése ezt lehetővé teszik. A törvénymódosítás szerint telemedicinának minősül az a tevékenység, amelynek célja a beteg távollétében a beteg egészségi állapotának szakmai megítélése, a betegségek, illetve azok kockázatának felderítése, a konkrét betegség(ek) meghatározása, a beteg állapotának pontosabb megítéléséhez szükséges további vizsgálatok elrendelése, gyógykezelés elindítása, a kezelések eredményességének megállapítása (távkonzultáció), valamint a beteg állapotának követése és diagnózis felállítása távmonitoring eszközökkel és egyéb infokommunikációs technológiák révén hozzáférhető információk alapján.

Közfinanszírozott ellátás keretében telemedicina szolgáltatásként nyújtható különösen

–  a betegirányítás, amely a szakorvosi távkonzultációt megalapozza,

– a beteg tájékoztatására, beleegyezésére, valamint adatainak kezelésére vonatkozó nyilatkozatok fogadása, valamint

– az előszűrés távkonzultáció formájában, amelynek célja a személyes találkozáson alapuló ellátás szükségességének és az egészségi állapot súlyosságának megítélése.

Nem közfinanszírozott ellátás esetében ezeken túlmenően

– az ellátást gyorsító előzetes kapcsolatfelvétel,
– adatgyűjtés,
– diagnózis, terápiás javaslat felállítása,
– gyógyszer rendelése,
– követő kontroll és utógondozás,
– távkonzílium,
– beutaló kiállítása,
– pszichoterápia,
– szoptatási tanácsadás,
– védőnői gondozás és
– telefonos vagy online tanácsadás nyújtható.

Dokumentációs és tájékoztatási kötelezettség jön létre

A jogszabálymódosítás rögzíti, hogy a telemedicina-szolgáltatásokat az egészségügyi dokumentációra előírt módon, megfelelően dokumentálni kell. A szolgáltató kötelezettsége az ellátás tényét és szereplőit felsoroló, úgynevezett eseménykatalógus-bejegyzés, illetve egy, a vizsgálatot szakmai szempontból igazoló elektronikus kórtörténeti dokumentum létrehozása. A szolgáltatásról készített eseménykatalógust, illetve kórtörténeti dokumentumot a szolgáltatónak az EESZT-ben rögzítenie szükséges. A szolgáltatónak eljárásrendet, illetve adatkezelési tájékoztatót is készítenie kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink