adozona.hu
EU-ajánlás az utazási korlátozások egységesítésére
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/Europai_Tanacs_ajanlasa_az_utazasi_korlatoz_MFREJ3
EU-ajánlás az utazási korlátozások egységesítésére
Több mint egy hónapon át tartó egyeztetések után a tagállamok kedden megállapodtak a koronajárvány miatt bevezetett, szabad mozgást korlátozó nemzeti intézkedések kiszámíthatóbbá tételéről és nagyobb fokú összehangolásáról. A tagállamok heti rendszerességgel jelentik majd a járványhelyzetet az ECDC-nek, amely egy járványtérképen egységes színkódokkal fogja feltüntetni a kockázati szinteket. A zöld színkódú területekről érkezők beutazását egyáltalán nem tagadhatnák meg a tagállamok, bár ez jogilag nem kötelező ajánlás, olvasható a Bruxinfo oldalán.
Az Európai Bizottság szeptember eleji javaslata nyomán a tagállamok kedden minősített többséggel megállapodtak azokról az intézkedésekről, amelyek a koronavírus-járvány idején kiszámíthatóbbá teszik a személyek szabad mozgására bevezetett korlátozásokat. A jogilag nem kötelező erejű ajánlások – feltéve, hogy alkalmazzák is ezeket – véget vethetnek a jelenlegi kaotikus állapotoknak, amelyek gyakorlatilag hatályon kívül helyezték a schengeni rendszert.
A Tanács által jóváhagyott ajánlások értelmében a tagállamoknak hetente előre meghatározott kritériumok alapján a stockholmi székhelyű Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) rendelkezésére kell bocsátaniuk az aktuális epidemiológiai helyzetet tükröző adatokat, amelyekből kiindulva az ECDC egy heti rendszerességgel frissülő járványkockázati térképet készít és tesz majd közzé.
A lejelentendő adatok az alábbi szempontokat kell, hogy tükrözzék:
♦ az utolsó 14 napban a 100 ezer főre eső újonnan regisztrált Covid-megbetegedések száma;
♦ az egy hét alatt elvégzett, 100 ezer főre jutó Covid-tesztek száma (tesztelési ráta);
♦ az egy hét alatt elvégzett pozitív tesztek aránya (pozitív tesztelési ráta).
A központ nemcsak országokra, hanem régiókra lebontott térképet is közzé tesz majd. A területek fertőzöttségi és kockázati szintjét színkóddal, a közlekedési lámpa színeivel jelöli majd a térkép.
♦ Zöld színű akkor, ha a kéthetes periódusban az igazolt esetek száma 25 alatt van (100 ezer főre), és a pozitív tesztek aránya nem éri el a 4 százalékot.
♦ Narancsszínű akkor, ha a kéthetes periódusban az új megbetegedések száma alacsonyabb 50-nél, de a pozitív tesztek aránya meghaladja a 4 százalékot, vagy az új megbetegedések száma 25 és 150 között van, és a pozitív tesztek aránya nem éri el a 4 százalékot.
♦ Vörös színű abban az esetben, ha a notifikációs ráta 50 vagy annál magasabb és a pozitív tesztek aránya 4 százalék vagy magasabb, vagy a 14 nap alatt 100 ezer főre 150-nél több megbetegedés jut.
♦ Szürke színű akkor, ha nincs elegendő információ vagy a tesztelési ráta 100 ezer főre alacsonyabb 300-nál.
A jogilag nem kötelező ajánlás értelmében a zöld színkóddal rendelkező országokba vagy országokból a beutazást nem szabad korlátozni.
Minden más esetben, színkód esetén továbbra is lehetőség nyílik a szabad mozgás korlátozására, de a járványügyi helyzetben előforduló különbségek figyelembevételével és arányos módon. Ami azt jelenti, hogy a vörös zónában lévő országok és régiók nem részesülhetnek kedvezőbb elbánásban, mint a narancssárgából beutazni kívánók.
Alapelvként a másik tagállamból beutazni kívánó személyek belépését nem tagadhatnák meg a tagállamok, de ha mégis, akkor a nem zöld zónából érkezőket karanténra és a megérkezést követően Covid-teszt elvégzésére kötelezhetik (ez utóbbit ki lehetne váltani egy, az utazás előtt elvégzett teszttel is).
Michael Roth, az általános ügyek tanácsának ülésén elnöklő német Európa-ügyi államtitkár hangsúlyozta, hogy a mostani ajánlások csak az első lépésnek számítanak, amelyeket továbbiak követhetik majd a kötelező karantén időtartamát, vagy a tesztelések számát illetően.
A tagállamok a más országokból beutazó személyektől utas űrlista előzetes kitöltését is kérhetik.
A korlátozásokat bevezetni szándékozó tagállamoknak lehetőség szerint 48 órával a rendelkezés hatályba lépése előtt tájékoztatniuk kell a tervezett lépésről először az érintett országot, majd a többi uniós partnert és az Európai Bizottságot is. A tagállamokkal szemben ugyancsak elvárás, hogy mindenféle korlátozásról annak hatályba lépése előtt legalább 24 órával tájékoztassák a saját közvéleményüket.
Hozzászólások (0)