hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

SZÉP-kártya, repi, fizetési könnyítés – egyes törvénybe iktatott átmeneti szabályok

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A 121. számú Magyar Közlönyben megjelent a veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény, amely törvényi szintre emeli a vírusveszély idején kiadott kormányrendeletek rendkívüli előírásait. Cikkünk segít eligazodni a magánszemélyek adózását érintő rendelkezések között.

A koronavírus járvány miatt szükséges rendkívüli szabályokat jelenleg több tucat kormányrendelet („kovid” rendelet) írja elő, amelyek között számos tartalmaz olyan eltérő szabályok, amelyeket 2021. december 31-éig kell vagy lehet alkalmazni. Ugyanakkor ezek a „kovid” rendeletek a veszélyhelyzet megszűnésével hatályukat vesztik várhatóan még ez év vége előtt, aminek következtében az említett rendelkezésekre vonatkozó december 31-ei határidő is érvénytelenné válik, azonban a veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény (a továbbiakban Átmeneti tv.) többek között e joghézag áthidalására is szolgál.

Ez azt jelenti, hogy veszélyhelyzet fennállás alatt még a „kovid” rendeleteket kell alkalmazni, azt követően pedig az Átmeneti tv.-t, amely majd akkor lép hatályba, amikor a miniszterelnök a Magyar Közlönyben közzéteszi a veszélyhelyzet megszűnésérő szóló határozatát [Átmeneti tv. 319. §].

A SZÉP-kártya támogatás juttatásával kapcsolatos szabályok

A béren kívüli juttatásnak minősülő SZÉP-kártya (Széchenyi Pihenő Kártya) alszámlákra utalt támogatás értékhatárairól, valamint a rekreációs keretről a veszélyhelyzet megszűnéséig a 318/2021. kormányrendelet, azt követően az Átmeneti tv. 130. §-a rendelkezik a következők szerint:

A 2021. évben a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 71. § (1) bekezdésétől eltérően a SZÉP-kártya

♦        szálláshely alszámlájára utalt támogatás legfeljebb évi 400 ezer Ft,
♦        vendéglátás alszámlájára utalt támogatás legfeljebb évi 265 ezer Ft,
♦        szabadidő alszámlájára utal utalt támogatás legfeljebb évi 135 ezer Ft
összegig minősül béren kívüli juttatásnak.

Továbbá az szja-törvény 70. § (8) bekezdésétől eltérően az alszámlákra utalt együttes összegnek az éves rekreációs keretösszeget meg nem haladó része, azaz

♦       költségvetési szerv munkáltató esetén évi 400 ezer forint
♦       más munkáltató esetében évi 800 ezer forint
minősül béren kívüli juttatásnak, azzal, hogy a munkavállaló által az adott munkáltatónál az adóévben a juttatás alapjául szolgáló jogviszonyban töltött napokkal arányos összeget kell figyelembe venni, ha a munkavállaló jogviszony csak az év egy részében áll fenn (ide nem értve, ha annak oka a munkavállaló halála).

Fontos: az arányosítási kötelezettség az alszámlákra előírt értékhatárokra nem vonatkozik.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudj, hogy milyen további szabályok vonatkoznak még a SZÉP-kártyára, a reprezentációra, valamint a fizetési könnyítésekre!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink