hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Akár kamatcsökkentésekre is kész az Európai Központi Bank

  • adozona.hu

Kész újabb gazdaságösztönző intézkedéseket tenni, így akár további kamatcsökkentéseket végrehajtani az Európai Központi Bank (EKB), hogy támogassa a koronavírus-járvány által sújtott euróövezeti gazdaság fellendülését – közölte Christine Lagarde, az euróövezeti jegybank elnöke.

A The Wall Street Journal című amerikai gazdasági napilap által szervezett, ma tartott konferencián előre rögzített beszédében Lagarde rámutatott: a járvány Európa szerte terjedő második hulláma azzal fenyeget, hogy elhúzódik a gazdaság kilábalása a válságból. Az EKB attól tart, hogy a fertőző betegség terjedését akadályozó szigorú korlátozások hatással lesznek a fellendülésre, azaz kissé elhúzódhat a talpra állás.

Az euróövezeti jegybank azzal számol, hogy a járvány kirobbanása előtti szintet 2022 végére tudja elérni a gazdaság, és a világ központi bankjainak folytatniuk kell a gazdaság ösztönzését célzó lépéseiket az állami kiadások megtámogatására. Az EKB-elnök megerősítette, hogy a frankfurti székhelyű intézmény kész minden eszközt alkalmazni, amelyek hatékonyabb, eredményesebb és arányosabb eredményt hoznak.

Ez EKB mindeddig ellenállt és nem vitte még negatívabb tartományba a betéti kamatlábakat. A kormányzótanács szeptemberben változatlanul hagyta a kamatokat, így az irányadó refinanszírozási műveletek kamatlába 0,00 százalékon, az aktív oldali és a betéti rendelkezésre állás kamatlába pedig 0,25 százalékon, illetve mínusz 0,50 százalékon maradt.

A pénzintézetek jó ideje panaszkodnak amiatt, hogy az EKB negatív kamatai miatt csökken nyereségük, mivel költségeiket nem tudják áthárítani ügyfeleikre. Christine Lagarde elismerte, hogy az EKB más monetáris eszközöket hatékonyabbnak tart, mint a kamatok csökkentése. Mindazonáltal világossá tette, hogy álláspontjuk szerint még mindig nem jött el az a pillanat, amikor egy kamatcsökkentés nagyobb károkat okozna, mint amennyi előnyt hozna.

Az euróövezetben a valaha regisztrált legnagyobb mértékben, 11,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévben az előző három hónaphoz képest. Az első negyedévben 3,7 százalékos csökkenést mértek. Az egy évvel korábbihoz képest a második negyedévi GDP az euróövezetben 14,7 százalékkal csökkent, míg az első negyedévben 3,2 százalékkal.

Az EKB kormányzótanácsa legközelebb október 29-én tart kamatdöntő ülést.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink