adozona.hu
Katából a számviteli törvény hatálya alá – mi kerülhet a nyitómérlegbe? 2. rész
//adozona.hu/kata_kiva/Katabol_a_szamviteli_torveny_hatalya_ala__m_IRHP80
Katából a számviteli törvény hatálya alá – mi kerülhet a nyitómérlegbe? 2. rész
A katatörvény hatálya alól kikerülő társas vállalkozások át-, illetve visszakerülnek a számviteli törvény hatálya alá, ami kettős könyvvitel vezetését és beszámoló készítését, első lépésében pedig a nyitómérlegük kötelező összeállítását jelenti. Cikkünk előző részében azt vettük számba, milyen módszerek állnak a vállalkozó rendelkezésére, ha a katás időszak lezárását követően, a számviteli törvény hatálya alá kerülve szeretné a nyitómérlegét elkészíteni, és megállapítani a tárgyi eszközei piaci értékét. Visszautalva az ott részletezett rendelkezésekre, mostani cikkünkben tovább boncolgatjuk a tárgyi eszközök és az immateriális javak nyilvántartására vonatkozó szabályokat.
Ahogy azt már előző cikkünkben megállapítottuk, a nyitómérlegben – a vállalkozó által választott módszer szerint megállapított piaci értéken – kimutatott tárgyi eszköz, immateriális jószág bruttó értékét (azaz jelen esetben a piaci értékét) figyelembe véve kezdődik meg az üzembe helyezés (a számviteli törvény hatálya alatti tevékenység megkezdése) napjától a terv szerinti értékcsökkenés elszámolása.
Nem kizárt, hogy valamely eszköz aktuális piaci értéke nulla legyen: ez esetben ezek a tárgyi eszközök, immateriális javak csak a leltárban fognak szerepelni (ott viszont muszáj szerepelniük), így ezekről az eszközökről a társaság csak mennyiségi nyilvántartást vezet a továbbiakban. Nem szabad azonban félvállról venni a csak mennyiségben leltározott eszközök nyilvántartásának vezetését! Ugyanis használatuk során ezekhez az eszközökhöz kapcsolódóan is merülhetnek fel a cégnek költségei, amelyeket el akar, és el is kell számolnia.
Viszont, ha az adott eszköznek még az említett mennyiségi nyilvántartásban sincs nyoma, akkor egy esetleges adóellenőrzés során a revizorok megkérdőjelezhetik a költségelszámolás jogszerűségét, hiszen azok (elvileg legalábbis) nem létező eszköz miatt merültek fel.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben fogódzót talál a tárgyi eszközök értékmeghatározásához, a készletek, követelések nyilvántartásához.
Hozzászólások (0)