adozona.hu
Kata: összeghatár és naptári év - hogyan kell számolni?
//adozona.hu/kata_kiva/Kata_osszeghatar_es_naptari_ev__hogyan_kell_AAEAA4
Kata: összeghatár és naptári év - hogyan kell számolni?
Miként kell értelmezni az egymillió forintot a kata alá belépő vállalkozónál? Olvasónk kérdésére az Adózóna okleveles adószakértője, Juhász Tibor válaszol.
Az év közben kata alá belépő vállalkozónak a Kisadózókról szóló tv. 11.§. (5) bek-ben meghatározott adatszolgáltatási kötelezettség összeghatára is 1 millió forint, vagy esetében az 1 millió forint időarányos részét kell figyelembe venni? Tehát ha a vállalkozó április 1-től kisadózó, akkor neki 750.000 forint a határ?
2012 évi CXLVII 13. § Az Art. szerinti adózó (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt és a kisadózók tételes adójának alanyát) a tárgyévet követő év január hónapra vonatkozó, az Art. 31. § (2) bekezdése szerinti bevallásában adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére a kisadózó vállalkozás nevéről, címéről, adószámáról, a kisadózó vállalkozás részére a naptári évben juttatott összegről, továbbá termékértékesítés esetén erről a tényről, szolgáltatásnyújtás esetén a szolgáltatás, szolgáltatások TESZOR számáról, ha annak a költségnek, ráfordításnak, kiadásnak az együttes összege, amely a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozó vállalkozás részére juttatott ellenérték következtében felmerül, a naptári évben meghaladta az 1 millió forintot.
A törvény naptári évről szól, amely általánosan és leggyakrabban használt fogalom az éveink meghatározásához. A naptári évet a Gergely-naptár szerint feloszthatjuk, két félévre, négy évszakra vagy négy negyedévre, 12 hónapra, 52-53 naptári hétre, 365 napra (szökőévben 366 napra) következésképpen álláspontom szerint időarányos.
Hozzászólások (3)
Álláspontom szerint a jogalkotó szándéka az volt, hogy az adatszolgáltatási kötelezettség legyen párhuzamos a kisadózó, és a számláját befogadó fél oldalán - azaz pontosan ugyanarról kellene adatok szolgáltatniuk az ellenőrizhetőség végett.
Amennyiben a Kata tv. 13.§-ának rendelkezéseit is figyelembe vesszük, arányosítási kötelezettség nem állhat fenn, hiszen a számlát befogadó féltől nem igazán várható el, hogy meggyőződjön a kisadózó vállalkozás alapítási időpontjáról. A Kata tv. az 1 millió forintos értékhatárra vonatkozóan nem ír elő arányosítási kötelezettséget. Bár azért kíváncsi lennék arra, hogy az adóhatóság hogyan értelmezi ezt...
Alanyi áfa mentességet választó, év közben kezdő katásoknál viszont szerintem lehet félreértés a bevételek arányosításánál, mivel nem feltétlenül egyezik meg a tételes adóval letudható rész (hónapra arányosítunk), illetve az alanyi áfa mentesség értékhatára (naptári napra arányosítunk). Ezáltal megfelelő odafigyelés hiányában előfordulhat az, hogy valaki áfa körös lesz, miközben ez nem állt szándékában.
Tisztelt Szakértő!
Ha jól értem a választ, akkor bennem azzal kapcsolatban merült fel kérdés, hogy honnan fogom tudni, hogy a KATA-s partner az év mely hónapjában volt bejelentkezve, szüneteltetve ha csak pl. 1-2 számlája van felém. Év végén nyilatkoztassam le, hogy hány hónap vehető figyelembe nála KATA-sként és ez alapján megtudom az ő, "személyes" értékhatárát?
Tisztelt Juhász Tibor Úr !
A Gergely naptárra való hivatkozás lehet releváns is, de....
A jogalkotó nem definiálta, talán szándékosan, talán véletlenül az
Ön számítási módját. Ha valaki jelent, hát feldolgozzák - sőt összevetik
a másik féllel - aztán jöhet az értelmezési vita, ha eltérnek egymástól.Az
évközbeni bejelentkezés tűrése utal tán a mögöttes szándékra, ha volt olyan,
élj vele és fuss ! / Hasonló, mint az EVA hajnalán/.Nem számítok sok ellenőrzésre, inkább az adózási forma változtatására/szűkítésére ?/, ami volt, az meg volt.