hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átlépés a katába: leggyakoribb kérdések és válaszok - I. rész

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
2

A múlt évben felgyorsult jogszabályalkotás keretében alakultak ki az új kisvállalkozásokra méretezett adózási rendszerek, így – hosszabb gondolkodási, elemzési idő híján - az ezekre való átállás számos kérdést vet és vetett fel, mivel még decemberben is változtak a jogszabályok. Most az olvasóink megszaporodó és ismétlődő kérdései alapján a kisadózók tételes adóját választók, - azaz az úgynevezett „kata” rendszer - átállására vonatkozóan készült a következő összefoglalás.

1. A katába bármikor be lehet jelentkezni, de ha a bt-nk most  evás, azt ki kell jelenteni. Tehát mindenképp ki kell most jelentkezni, ha katások szeretnénk lenni?

Az általános szabályok szerint az eva törvényből kijelentkezésre nyitva álló határidő valóban december 1-jétől december 20-áig tartott. Ugyanakkor az  eva tv. utólag elfogadott módosítása szerint nem kell az eva alól kijelentkezni, ha annak alanya a kata hatálya alá jelentkezik be, ebben az esetben az eva alanyiság ugyanis a törvény erejénél fogva megszűnik. Az eva törvény  új megszűnési jogcíme szerint ugyanis az eva alanyiság megszűnik a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság létrejötte napját megelőző nappal.

2. Hogyan lehet bejelenteni egy bt.-be évközben újabb kisadózót? A kisadazó bt.-t még 2012ben megalakítottuk, de csak a beltag lett bejelentve kisadózónak. Kérdésem, hogy a későbbiek során hogyan lehet a kültagot is bejelenteni kisadózónak?


Erre is lehetőség van, ha a kültag ténylegesen működik a vállalkozásban. Sőt ez gazdasági érdekként is jelentkezik, mivel a bt kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre, amit szintén be kell jelenteni. Ha ezt a szabályt megsértik, a közreműködő tag be nem jelentését, be nem jelentett alkalmazásnak „feketefoglalkoztatás” kell tekinteni. A kata viszony bejelentésére szolgál a NAV változás-bejelentő nyomtatványa (13T201T).

 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
vaki

Nem világos előttem, hogy az egyéni vállalkozó átlépése 2013 január 1-től kata-ba esetén az adóalapot meg kell-e növelni a tárgy évben beszerzett 100 eFt alatti egyedi értékű tárgyi eszközök értékével. Mit jelent az, hogy e bevételt a továbbiakban mindaddig adóalapot nem érintő bevételként kell nyilvántartani....?

vami

Egyéni vállakozó, ha jan.1-vel KATÁ-ra áttér, akkor a klasszikus ev.időszakot úgy zárjuk le, mintha megszűnne? A jan.-ban esedékes járulékai-melyek a KATÁ-s időszakban keletkeztek, már nem vehetők figyelembe ks-ként, mivel itt már csak bevételi nyilvántartás van?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Víztakarékossági program

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink