hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ami elől a katások sem menekülhetnek

  • adozona.hu

Nem törölhetik el múltjukat a katára áttért vállalkozók. Van például teendőjük a korábban képzett fejlesztési tartalékkal vagy az áttéréskor meglévő készlettel. Olvasónk kérdésére szakértőnk, Szolnoki Béla válaszolt.

Az olvasói kérdés így hangzott: egyéni vállalkozó 2013. január 1-jétől a "kisadózást" választotta. A 2012. évi adóbevallásában fejlesztési tartalékot képzett, ezzel csökkentette az adó alapját. A fejlesztési tartalékot a képzést követően 5 év alatt célszerű felhasználni (ha nem akarja pótlékkal növelten visszafizetni a kedvezményt). Ha ő 5 évig kisadózó lesz, csak a bevételeit könyveljük (nem áfás), mi történik a kedvezménnyel? A másik kérdésem is a kisadózással kapcsolatos. A vállalkozó zárókészlettel rendelkezett 2012-12-31-én. Ez be is lett írva az adóbevallásába. Hogyan követjük a készlet változását, ha nem könyveljük a kiadásait? Mi történik a 2012. évi zárókészlettel a 2013. évi adóbevallásában? Ugyanaz az összeg kerül be?

A fejlesztési tartalék gyakorlatilag azok közé az úgynevezett „halasztott adót” is tartalmazó konstrukciók közé tartozik, amelyet a vállalkozónak évekig figyelnie kell. Ez igaz mind a társasági adó korábbi alanyainál, mind a személyi jövedelemadó korábbi alanyainál. A „kata” választása esetén sem menekül ettől az egyéni vállalkozó. A „kata” alá való bejelentkezés után az átmeneti szja szabály így szól (lásd „kata tv. 25. § (4) bekezdés):

(4) A kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalany egyéni vállalkozó az Szja tv. 49/B § (5), (11), (14) és (16) bekezdését, vagy 13. számú mellékletének 14. pontját alkalmazza, ha a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság bejelentésének adóévében vagy azt megelőzően az Szja tv. 49/B § (6) bekezdés g) pontja szerinti kedvezményt, a kisvállalkozói kedvezményt, illetve a kisvállalkozások adókedvezményét vette igénybe, fejlesztési tartalékot képzett. A kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalany egyéni vállalkozó köteles az Szja tv. 84/B § (2) bekezdését alkalmazni azzal, hogy a nyilvántartott adókülönbözet után esetlegesen megfizetendő adót a személyi jövedelemadó bevallásban vallja be és a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg.

A fentiek tükrében, ha az egyéni vállalkozó korábban a személyi jövedelemadóban csökkentette a bevételét a fejlesztési tartalék címén, akkor a kedvezmények végleges érvényesítésére vonatkozó szabályok a „kata” adóalanyiság alatt is vonatkoznak rá. Tehát ebből az következik, hogy annak ellenére, hogy a „kata” rendszerében csak bevételi nyilvántartást vezet, az azt megelőző időszak miatt külön analitikát kell vezetnie a fejlesztési tartalékról és így annak kiadás-tartalmáról is, hiszen ezzel tudja bizonyítani, hogy kell-e, illetve milyen mértékben az átmeneti szabályok miatt személyi jövedelemadó fizetnie. Talán nem felesleges, ha a vonatkozó szja szabályt is figyeljük közben:

(16) A  fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeg annyiban és akkor vezethető ki a nyilvántartásból, ha és amennyiben az egyéni vállalkozó a nyilvántartásba vétel évében és az azt követő három adóév során általa kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz nem ingyenes megszerzése vagy előállítása érdekében - alapnyilvántartásában, valamint egyedi beruházási és felújítási költségnyilvántartásában rögzített - beruházási, felújítási kiadás(oka)t [ide nem értve az olyan beruházási, felújítási kiadást, amelyre a (22) bekezdés rendelkezéseit alkalmazza] teljesít, kivéve, ha megállapítja
a) a kivezetett rész után a (9) bekezdésnek a nyilvántartásba vétel adóévében hatályos rendelkezései szerinti mértékkel a vállalkozói személyi jövedelemadót [49/B. § (9) bekezdés], valamint
b) a kivezetett résznek az a) pont szerinti vállalkozói személyi jövedelemadót meghaladó része után a vállalkozói osztalékalap utáni adót [8. §], továbbá
az a)-b) pontban említett adókat késedelmi pótlékkal növelten a kivezetést követő 30 napon belül megfizeti. Az egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalék nyilvántartásba vétele évét követő harmadik adóév végéig nyilvántartásban maradt része után
az a)-b) pont szerinti adókat a negyedik adóév első hónapja utolsó napjáig megállapítja, és azokat késedelmi pótlékkal növelten megfizeti.

A késedelmi pótlékot a nyilvántartásba vett fejlesztési tartalékot tájékoztató adatként tartalmazó adóbevallás benyújtása esedékességének napját követő naptól a nem beruházási célra történő kivezetés napjáig, illetve a nyilvántartásba vétel évét követő negyedik adóév első napjáig kell felszámítani és az említett napot követő első adóbevallásban kell bevallani.

Az előző rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni akkor is, ha a magánszemély egyéni vállalkozói jogállása az említett időszak alatt bármely okból megszűnt (ide nem értve, ha annak oka cselekvőképességének elvesztése vagy a halála) azzal, hogy ilyenkor az említett adókat a jogállás megszűnésének napját követő 30 napon belül kell megfizetni.

Az egyéni vállalkozó a fejlesztésitartalék-nyilvántartást úgy vezeti, hogy abból megállapítható(ak) legyen(ek) a kivezetett összeg(ek), valamint a kivezetés(ek) alapjául szolgáló kiadás(ok) teljesítésének időpontja(i) és összege(i), illetve a kivezetés(ek) miatt fizetendő adó és késedelmi pótlék összege.

A másik kérdésre is átmeneti szabály vonatkozik, ugyanakkor ez sokkal egyszerűbb, mint az előző. A vállalkozási jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó a „kata” hatálya alá való bejelentkezés adóévében az egyéni vállalkozói tevékenység megszűnésére vonatkozó szabályok szerint köteles a készletekkel kapcsolatos bevételének megállapítására. A meglévő készletekkel kapcsolatos bevételét a „kata” törvény 25. §-a alapján, az egyéni vállalkozónak a továbbiakban mindaddig adóalapot nem érintő bevételként kell nyilvántartania, amíg adókötelezettségét a „kata” rendelkezései szerint teljesíti. Amennyiben az adózó például 2012 decemberében úgy döntött, hogy áttért a „kata” hatálya alá, akkor a 1253-as bevallásában a ’13-as lapokat is erre figyelemmel töltötte ki. 

Az átmeneti készletekkel kapcsolatban csak annyi következtetés vonható le, hogy ezek mozgásáról érdemes egy külön analitikát vezetni, nem a „kata”, hanem az szja tv. miatt. Ezzel kapcsolatban külön szabály nem található, így akár az a következtetés is levonható, hogyha ezen készleteket később a „kata” időszakban eladják, akkor ez a „kata” bevétel része lesz. A „kata” bevételek fogalma ugyanis az általános szabály alapján erre is kiterjed:

„..a kisadózó vállalkozás bevétele: a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt.” Az előbb hivatkozott szabály – bizonyítási kényszere – miatt azonban ajánlatos a fenti készletekről egy egyszerű analitika vezetése, a későbbi viták elkerülésére, amivel követhető a korábbi zárókészletek sorsa.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági szerződésben ügyvezető jogviszonya

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink