adozona.hu
Kivaalapba nem tartozó jövedelmek, tételek – 1. rész
//adozona.hu/kata_kiva/A_kisvallalati_adoalapba_nem_tartozo_jovede_3LF8YH
Kivaalapba nem tartozó jövedelmek, tételek – 1. rész
A kisvállalati adó szabályai sokat egyszerűsödtek az adónem 2013-as bevezetése óta, azonban továbbra is gondosan kell elhatárolni az adóalapba (személyi jellegű ráfordítások körébe) tartozó tételeket az adóalapot nem képező tételektől.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 20. § (1) bekezdése szerint a kisvállalati adó (kiva) alapja az osztalék-, illetve tőkeműveletek, illetve egyéb módosító tételek egyenlegének a személyi jellegű kifizetésekkel növelt összege, de legalább a személyi jellegű kifizetések összege.
A kisvállalati adó alkalmazásában személyi jellegű kifizetésnek minősül [Katv. 20. § (2) bekezdés]:
a) azon személyi jellegű ráfordítás, amely a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) szerint járulékalapot képez az adóévben,
b) az a) ponttól eltérően tag esetén a Tbj. 4. § s) pont 2. alpontja szerinti minimálbér 112,5 százaléka, ha a tagra jutó személyi jellegű ráfordítás ennél alacsonyabb, azzal, hogy nem kell figyelembe venni a minimálbér 112,5 százalékát arra az időszakra, amelyre a tagnak nem keletkezik a Tbj. 27. § (2) bekezdése szerinti járulékalap utáni járulékfizetési kötelezettsége,
c) a Szocho. tv. 1. § (4) bekezdés a) pontja szerinti béren kívüli juttatás,
d) a Szocho. tv. 1. § (4) bekezdés b) pontja szerinti béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatás.
Gyakran felmerülő kérdés az előző felsorolás a) pontjában foglaltakkal kapcsolatban, hogy mit kell érteni pontosan a Tbj. szerint járulékalapot képező személyi jellegű ráfordítások alatt, illetve hogy melyek azok a tételek, amelyek nem tartoznak ide. Az alábbiakban azokat a jövedelemtípusokat, illetve tételeket vesszük sorra, amelyek a kiva alkalmazásában nem minősülnek személyi jellegű kifizetésnek.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a személyi jellegű kifizetések tartalmát!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)